• تاریخ : ۲۱ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : گردشگری

دم دم سحری، آیین آبی بنوش، گلی گشو، عید تلخک و سینه خانومی سنتی بومنطقه از حیاتیترین سنت‌های قدیمی منطقهستان بومنطقه هست که در ماه مبارک رمضان همچنان اجرا می‌شود.
در ادامه برخی از این مراسم ویژه ماه مبارک رمضان معرفی انجام گرفته هست:

دم دم سحری

یکی از سنت‌های قدیمی آقام بومنطقه که افزایش در محلات قدیمی این منطقه و در چهارمحل قدیمی این منطقه برگزار می‌انجام گرفته سنت قدیمی” دم دم سحری” هست که توسط افرادی به اجرا گذاشته می‌شود.

این سنت قدیمی در زمانی که امکانات پیشرفته ای مثل ساعت خانومگ دار، رادیو، تلویزیون نبوده که در سحرهای ماه مبارک رمضان، آقام با صدای آن بیدار شوند، اجرا می‌انجام گرفته هست.

افرادی که دم دم سحری اجرا می کـــرده اند، معمولا سه تا چهار نفر بوده‌اند و درحالی که یکی دلیلغ فانوسی به دست دارد ودیگری دمامی را به دوش می کانجام گرفت به صورت گروهی اشعاری در وصف ماه رمضان می‌خواندند.

“خداوندا تو ستاری / همه خوابندتوبیداری” “به حق لا اله الاالله / همه عالم نگهداری” یکی از معروف ترین اشعاری هست که در این سنت زیاد دیرینه خوانده می‌شود.

در حال حاضر به خاطر خانومدگی ماشینی و ظهور امکا‌نات این رسم کمرنگ انجام گرفته ولی در بعضی از محله های قدیمی از جمله محله دهدشتی، کوتی، بهبهانی، شنبدی، جبری و بعضی از محله های قدیمی دیگر این رسم خانومده نگه داشته انجام گرفته هست.

آداب و رسوم آقام بومنطقه در ماه مبارک رمضان

مراسم گلی گشو

آیین شبانه “گلی گشو”، گره گشو” یا “گره ‌گشای” یکى دیگر از سنتهاى به جاى مانده گذشتگان این بندر هست که در شب ۱۵ ماه مبارک رمضان در میان اهالى مرسوم هست.

مراسم گلی گشو که به معنی گشوده انجام گرفتن گره، باز انجام گرفتن گره‌، مجازا برطرف انجام گرفتن مانع و آسان انجام گرفتن کار هست، هرتعداد دیگر در مرکز هستان به فراموشی سپرده انجام گرفته اما رگه هایی از آن را می توان در برخی منطقهستانهای هستان به ویژه در روستاها دید.

در این شب مقدس که مصادف با میلاد باسعادت حضرت امام حسن مجتبى (ع) هست دسته هاى مختلف که عمده آنان از بچه‌هاى فقیر تشکیل مى شود با در دست داشتن کیسه و سردادن جملاتى نظیر «گره گشو سرت بشور، با آرد شو» اهالى را از آمدن خود به منازل رویداد مى دهند.

آقام نیز باریختن برنج، گندم، شکلات و تنقلات دیگر در کیسه هایشان با دنبال گشوده انجام گرفتن مشکلات از آنان پذیرایى مى کنند.

اغلب خانواده‌ها دو روز پیش از برگزاری این‌آیین، مقداری گندم خیس می‌کنند و در روز چهاردهم گندمها را تفت داده تا در موقع آمدن گروه گلی گشو به آنها بدهند.

آیین آبی بنوش

آیین “آبی بنوش” یکی از سنت‌های رایج در منطقههای شمالی و حتی جنوبی هستان بومنطقه هست که در آن مداحان ۱۵دقیقه قبل از اذان صبح با سردادن “آبى بنوش و لعنت حق بریزید کن”، “جانم فداى مرقد شاه شهید کن” نزدیک انجام گرفتن اذان صبح را به روزه داران یادآورى مى کنند تا بتوانند با روحیه با نشاط در هنگام سحر به راز و نیاز و خوردن سحرى بپرداخانومد.

عید تلخک

در روستاهای هستان بومنطقه به عید فطر، عید تلخک نیز نقل کرد می شود. در این روز کسانی که در میان ماه رمضان عزیز از دست رفته دارند مراسم فاتحه خوانی برگزار می کنند وآقام برای تسلیت به دیدن آنها می روند.

سحرگاهان بعداز گفتن اذان صبح و نماز عید فطر آقام به زیارت اهل قبور می‌روند وبر قبر آقاه‌های خود سفره می‌چینند.

سینه خانومی سنتی

اجرای تعزیه، راه اندازی دسته‌های سینه خانومی و سنج دمام در ایام شهادت حضرت علی (ع) یکی دیگر از سنتهایی هست که با شکوه هرچه پایان تر در بندر بومنطقه بویژه محله‌های مرکز منطقه برگزار می‌شود.

این سنت که با شور و هیجان خاصی در بومنطقه برگزار می شود یکی از سنت‌های ارخانومده آقام هستان بومنطقه در ماه مبارک رمضان و محرم و صفر هست که با وجود شیوه های جدید عزاداری همچنان عزاداری مورد علاقه آقام هستان بومنطقه هست.

این نوع سینه خانومی به صورت دایره ای هست و مداح در میان سینه خانومان مداحی می کند و به صورت مواج و دایره ای به سینه زدن مشغول می‌شوند که زیاد تماشایی و غم انگیز برگزار می‌شود.

کماچ، گرده، رنگینگ، زولبیا بامیه، آش زرد و حلوای انگشت پیچ از جمله غذاهای سنتی هستان بومنطقه هست که در ایام رمضان در سفره‌های آقام این هستان وجود دارد.

آداب و رسوم آقام بومنطقه در ماه مبارک رمضانآداب و رسوم آقام بومنطقه در ماه مبارک رمضان

آداب و رسوم آقام بومنطقه در ماه مبارک رمضاناضافه به لیست علاقمندی ها