• تاریخ : ۳۰ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

در این مقاله آموزشی به هر آنچه که شما باید در خصوص روت کردن گوشی بدانید، پرداخته‌ایم. با فیسیت همراه باشید.

بسیار از شما برای دسترسی و اســتفاده از برخی اپلیکیشن‌ها و همچنین شخصی‌سازی هر‌چه بیشتر سیستم‌عامل اندرویدی گوشی خود، دست به روت کردن گوشی می‌زنید. در این مقاله آموزشی به هر آنچه که شما باید در خصوص روت کردن گوشی بدانید، پرداخته‌ایم.

در گام نخست از تعریف روت کردن گوشی شروع می‌کینم، به طور خلاصه روت کردن پروسه ای اســت که به کاربراجازه می دهد تا کنترل همه جانبه دستگاه خود را در اختیار بگیرد. روت کردن در واقع شبیه پروسه جیل‌برک (jail break) کردن یک دستگاهاســت. وقتیخود را روت کنید، می توانید تتنظیمات اپلیکیشن‌ها و سیستمرا تغییر دهید و اپلیکیشن‌های ویژه‌ای را نصب کنید.

وقتی شما گوشی خود را روت می‌کنید می‌توانید اقدام به حذف اپلیکیشن‌هایی کنید که به صورت پیش‌فرض بر روی دستگاه شما نصب شده اســت که این کار کمک به افزایش حافظه گوشی شما می‌کند. روت کردن امکان اســتفاده از برخی اپلیکیشن‌ها را به شما می‌دهد، مثلاً می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی اســتفاده کنید که باعث صرفه‌جویی در عمر باتری شما و همچنین افزایش سرعت گوشی شما می‌شوند.

روت کردن گوشی معایب زیادی دارد، چرا که امنیت سیستم‌عامل شما را پایین می‌آورد. روت کردن گوشی در کل محدودیت‌های امنیتی را کهدر نظر گرفـــــته را از بین می برد در این شرایط کرم‌های امنیتی، ویروس‌ها، نرم افزارهای سرقت اطلاعات و تروجان‌ها راحت‌تر می‌توانند بهروت شده حمله کنند. در حقیقت این کار سیستم‌عامل گوشی شما را بسیار آسیب‌پذیر می‌کند.

نکته دیگر که باید در هنگام روت کردن گوشی به آن دقت کرد، دقت و احتیاط در انجام این کار اســت، نباید فراموش کنید که روت کردن گوشی، گارانتی گوشی را از بین می‌برد، پس باید پیش از آن جانب احتیاط را نگه دارید و در زمان روت کردن توجه لازم و کافی را به کاری که انجام می دهید، داشته باشید.

ما در ادامه این مقاله آموزشی می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا نیاز به روت کردن گوشینیست.

امروزه گوشی‌هایی که تولید می‌شوند، قابلیت‌های بسیار خوب و کاربردی دارند که با اســتفاده از آنها می‌توانید، اقدام به روت کردن گوشی خود نکنید. اکنون شما می‌توانید از اپلیکیشن‌های زیادی برای تهیه نسخه پشتیبانی از سیستم‌عامل خود بدون نیاز به روت کردن گوشی، اســتفاده نمایید. اپلیکیشن‌های زیادی هم برای بهینه‌سازی مصرف باتری گوشی شما و همچنین افزایش سرعت گوشی هم طراحی شده اســت که هیچ‌یک نیاز به روت کردن گوشی ندارد. درست اســت که این اپلیکیشن‌ها کارایی اپلیکیشن‌هایی که نیاز به روت بودن دستگاه دارند، را ندارند ولی بسیار شرایط را بهتر کردند. یکی از انگیزه‌های اصلی برای روت کردن گوشی اندرویدی، قابلیت اســتفاده از کاســتوم‌رام اســت. اندرویدی‌ها نمی‌توانند از مزایای کاســتوم‌رام چشم‌پوشی کنند.

امروزه با اســتفاده از نسخه‌های جدید سیستم‌عاملو طراحی اپلیکیشن‌های جدید، کاربران کمتر اقدام به روت کردن دستگاه اندرویدی خود می‌کنند، در حقیقت این کار نسبت به گذشته ضرورت کمتری پیدا کرده اســت. شاید با توجه به تغییرات اخیر تنها دلیل روت کردن گوشی اندرویدی، امکان اســتفاده از مزایا و قابلیت‌های کاســتوم‌رام اســت. ما به هیچ‌عنوان روت کردن گوشی را به کاربران توصیه نمی‌کند چرا که امنیت سیستم‌عامل گوشی شما بسیار کم می‌شود.

اگر گوشی خود را روت کرده‌اید، دلایل انجام این کار را برای ما به اشتراک بگذارید.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته آنچه باید در مورد روت کردن گوشی بدانید توما: اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.