• تاریخ : ۳۱ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

1287984 345 ابهام‌های فراوان در ماجرای اسپانسر سرخابی‌ها

خبرگزاری تسنیم: حساب و کتاب دو باشگاه اســتقلال و پرسپولیس در خصوص درآمدهایی که از اسپانسر خود داشتند طریقهن نیست و می‌طلبد که این دو باشگاه و در رأس آنها وزارت ورزش در این باره شفاف‌سازی کنند.

 یک حساب ساده اســت. یک «دو دوتا، چهارتای» ساده و سر انگشتی برای پی بردن به اینکه اســتقلال و پرسپولیس پول‌هایی که دریافت کرده‌اند چه شده و با این پول‌ها چه کار کرده‌اند. این حساب ساده البته تاکنون پر از ابهام بوده و گویا مدیران علاقه‌ای به توضیح دادن ندارند. دریافتی‌های این دو باشگاه، از سامانه هواداری بوده و این هواداران تیم‌ها بودند که با ارســال پیامک و کم شدن هزینه‌ روزانه به تیم‌های مورد علاقه خود کمک کردند. از این کمک‌ها پول‌های کلانی هم به سامانه هواداری مد نظر رسید که این پول به نسبت ارســال پیامک هواداری بین تیم‌های عضو سامانه تقسیم شد.

بر اساس پیگیری‌ها، تاکنون ۳۵ میلیارد تومان به اســتقلال و ۵۰ میلیارد تومان هم به پرسپولیس از سوی سامانه هواداری پرداخت شده اســت. با این حال گفته می‌شود این سامانه هواداری نزدیک به ۲۹ میلیارد هم به پرسپولیس بدهکار اســت و همین مسئله موجب اختلاف شده اســت. اختلافی که باعث شده تا این لحظه پرسپولیس قرارداد همکاری‌اش را با سامانه قبلی تمدید نکند، در حالی که با رضایتی که اســتقلالی‌ها از دریافتی خود داشتند قرارداد اسپانسری‌شان را برای دو ســال دیگر تمدید کردند. این اتفاقات در حالی افتاده که هیچ مسئله‌ای در این خصوص شفاف نیست و این شفافیت شاید بتواند کمک‌های قابل توجهی به آینده اقتصادی این دو باشگاه به خصوص پرسپولیس داشته باشد.

پول این قرارداد اسپانسری که از هواداران دریافت می‌شود، بر اساس قانون باید به خزانه باشگاه برود، اما عملاً چنین اتفاقی رقم نمی‌خورد بلکه این پول به حساب سامانه طرف قرارداد واریز می‌شود و این سامانه هر طور که می‌خواهد این پول را بین باشگاه‌های طرف قرارداد تقسیم می‌کند. اولین ابهام در این بخش وجود دارد و مشخص نیست که چند میلیون هوادار عضو این سامانه بودند، چه میزان پول از هواداران کم شده و چقدر پول به باشگاه‌ها داده شده اســت. با این حال و آنطور که گفته شده، در دو ســال اخیر ۵۰ میلیارد به پرسپولیس پرداخت شده و این باشگاه مدعی داشتن طلب ۲۹ میلیارد از سامانه مورد نظر اســت. هرچند طاهری هم یک بار مدعی شده بود که این باشگاه فقط ۳۳ میلیارد از سامانه دریافت کرده و حالا باید دید عدد ۵۱ میلیارد درست اســت یا ۳۳ میلیارد و ۲۹ میلیارد طلبی که پرسپولیسی‌ها مدعی آن هستند سوای عدد ۵۱ میلیارد اســت که جمع درآمد باشگاه را به ۸۰ میلیارد می‌رساند یا این پول هم بخشی از همان ۵۱ میلیارد تومان اســت.

این یک بخش ماجراســت و مسئله دیگر هم به این باز می‌گردد که چرا در خصوص این اعداد و ارقام شفاف‌سازی صورت نمی‌گیرد. وزارت ورزش که متولی دو باشگاه اســتقلال و پرسپولیس اســت، باید دو باشگاه را مکلف به شفاف‌سازی کند یا اگر آنها دست به چنین کاری نمی‌زنند خودش این کار را انجام دهد. نمی‌شود که هواداران پولی را برای حمایت از باشگاه پرداخت کنند، اما از سرنوشت آن بی‌خبر باشند و نامحرم محسوب شوند. این یعنی هواداران بی‌حساب پول داده‌اند و دردسری هم از تیم‌های مورد علاقه خود حل نشده که اگر حل شده بود اســتقلال در نقل و انتقالات زمستانی فصل گذشته محروم نمی‌شد. اگر دردسرات حل شده بود، هواداران پرسپولیس هر روز نگران محرومیت از نقل و انتقالات یا کسر امتیاز نبودند. هرچه هست، «دو دوتا، چهارتای» اســتقلال و پرسپولیس پر از ابهام اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته ابهام‌های فراوان در ماجرای اسپانسر سرخابی‌ها اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.