• تاریخ : ۱۴ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

ازدواج این دختر بچه ۱۱ ســاله (تصــویر)

 

ازدواج دختربچه ۱۱ ســاله ,اگر از نورا الشامی درباره روز عروسی‌اش بپرسید، از شوق کودکانه دختر ١١ســاله‌ای می‌گوید که ادای آدم بزرگ‌ها را درمی‌آورده اســت. از جمع‌شدن خانواده و دوستانش دور هم برای جشن سه روزه‌ای در حدیده هیجان زیادی داشته اســت. حدیده، شهری بندری اســت که در ٢٠٠ کیلومتری غرب صنعا، پایتخت یمن قرار دارد.

 

خواننده‌های سنتی همراه با نوازنده عود –ساز زهی سنتی گلابی‌شکل- آهنگ‌های عاشقانه‌ای می‌نواختند.غذا شامل گوشت بره با ادویه و برنج فراوان بود. دختر کوچولو برای هرکدام از روزهای جشن «سه لباس بسیار زیبا»به تن کرده بود؛ دو لباس سبز و یک لباس سفید. نورا که حالا ٣۵‌ســال دارد، می‌گوید: «اجازه داشتم مثل بزرگترها لباس بپوشم،جواهرات بیندازم و هدیه قبول کنم. چیزی که نمی‌دانستم این بود که یک جنایتکار خشن آزار و اذیتم خواهد کرد.»

 

محمود الاحدام، فامیل دوری که در ‌ســال ۱۹۸۹ تازه ٣٠ســالش شده بود دقیقا بعد از تولد ١١ ســالگی نورا با او ازدواج کرد.نورا می‌گوید: «سن او سه برابر سن من بود و ازدواج را راهی می‌دید که مانند حیوان با خباثت رفـــــتار کند.»او قبول کرد درباره تجربیاتش صحبت کند تا دردسرات ازدواج کودکان پررنگ‌تر و درنهایت جلوی آن گرفـــــته شود.اوایل ماه اکتبر، به مجلس نمایندگان صنعا رفـــــت و از تمام مردم کشور در مقابل نمایندگان منتخب خواســتار راه انداختن «کمپین‌های اطلاع‌رسانی» شد.

 

ازدواج کودکان به طرز شرم‌آوری در یمن متداول اســت. براساس آمار دیده‌بان حقوق بشر از ‌ســال ٢٠٠۶، ١۴‌نسبت دختران زمانی که ١۵ســال‌شان می‌شود، ازدواج می‌کنند،بیش از ۵۰‌نسبت قبل از ۱۸ســالگی. انگیزه میان خانواده‌های فقیر این اســت که یک نان‌خور در سن پایین کم و با یک جهیزیه سخاوتمندانه جایگزین شود. به هرحال دردسرات فیزیکی و روحی تا آخر عمر باقی می‌ماند.

 

1256652523 irannaz com ازدواج این دختر بچه 11 ســاله (تصــویر)

 

اخیرا گزارش‌های تاییدنشده‌ای از عروس ۸ســاله‌ای که از جراحت‌هایش در شب عروسی‌اش از دنیا رفـــــته، منتشر شده اســت.این موضوع باعث شده درخواســت‌هایی برای افزایش سن قانونی ازدواج از ۱۵ به ۱۸‌ســال انجام شود.اما حتی اگر قانون هم تغییر کند، در شرع برای ازدواج محدودیت سنی وجود ندارد و روحانیون یمنی مرتب با محدودیت‌های قانونی مجادله می‌کنند.

 

نورا می‌گوید: «این‌ چیزی‌ نیست که قانون بتواند آن را کنترل کند مخصوصا در جوامع قبیله‌ای. سن قانونی ازدواج برای مدتی ۱۵‌ســال بود، اما مادرم بار نخست ۹ســاله بود که ازدواج کرد و در ۱۰ســالگی طلاق گرفـــــت. او دو بار دیگر هم ازدواج کرده اســت و مرا در اوایل نوجوانی‌اش به دنیا آورد.»

 

ماجرای ازدواج دختربچه ۱۱ ســاله ای که به حجله رفـــــت

«می‌خواســتم مدرسه‌ام را تمام و شغل خوبی پیدا کنم، اما خانواده‌ام توان مالی آن را نداشتند. آنها نمی‌خواســتند من تا آخر عمر در فقر زندگی کنم. من تصمیم آنها برای شوهر دادنم را نمی‌فهمم؛ فقط این‌که برای اکثر دخترهای هم‌سنم همین اتفاق افتاده بود.شوهرم جهیزیه‌ای به ارزش حدود ۱۵۰دلار تهیه کرد که قیمت بالایی اســت. اما در پایان جشن عروسی بود که ترس و وحشت بر من غلبه کرد.

 

مرا از پدر و مادرم جدا کردند و با مردی تنها ماندم که هیج معنایی برای من نداشت.او مرا به خانه‌ای در حدیده برد که با پدرش تنها زندگی می‌کرد. خانه قشنگی بود اما همان موقع لرزه‌ای بر تنم افتاد و زدم زیر گریه.»توما وقتی الاحدام، کارمند بندر دریای سرخ برای نخستین‌بار لباس‌هایش را جلوی نورا درآورد، او جیغ کشید و فرار کرد.
او به مدت ۱۰روز از هرگونه ارتباطی جلوگیری کرد تا این‌که خواهران الاحدام به او گفتند «امتناع او برای برادرشان مایه شرمساری اســت».

 

بعد از آن‌که برای بار نخست تسلیم الاحدام شد به بدن نورا شوک وارد شد. «مرا فورا به بیمارستان بردند.کودکی بودم که مانند شیء با من برخورد می‌شد، ولی آزار و اذیت تمام نمی‌شد.شکایت‌های من برای هیچ‌کس کنجکاوی ایجاد نمی‌کرد، چون قانونا من زن او بودم.» زایمان نورا در ۱۳ســالگی نورا قبل از این‌که پسرش ایحاب را در ۱۳ســالگی به دنیا بیاورد، در طی یک‌ســال دو سقط جنین ناخواســته داشته اســت. دخترش احلام وقتی ۱۴ســاله بود و شهاب پسر دیگرش وقتی ۱۵ســاله بود به دنیا آمدند. همه حاملگی‌هایش پرخطر بودند. رفـــــتار الاحدام بسیار تند شده بود.

 

نورا می‌گوید: «وقتی مرا می‌زد به هیچی فکر نمی‌کرد، حتی وقتی که حامله بودم. اگر پدرش در خانه نبود حتی بدتر هم می‌زد. حضور پدرش محدودیت بود، اما باز هم بدجور زخمی می‌شدم.»بچه‌ها هم مورد آزار قرار می‌گرفـــــتند. وقتی احلام دو ســاله بود، الاحدام از پا بلندش می‌کند و به زمین می‌کوبد. بچه را درحال خونریزی به بیمارستان می‌برند.

 

بعد از ۱۰‌ســال حمله‌های مداوم، نورا عضو پروژه‌ای در آکسفام و اتحادیه زنان یمنی شد که به قربانیان خشونت خانگی کمک می‌کنند. او با کمک آنها موفق شد برای طلاق اقدام کند. بعد از آن به مبارزات حقوقی بیشتری برای گرفـــــتن پول ادامه داد تا بتواند فرزندانش را بزرگ کند.مبارزات ادامه دارد و او حداقل توانست به مدرسه برگردد و آموزش معلمی ببیند.

 

حالا سرسختانه برای اجباری کردن قانون پایان دادن به ازدواج کودکان می‌جنگد. نورا نمی‌خواهد «خرابی‌های گذشته» آینده او را تعیین کنند. او امیدوار اســت که نسل جدید تجربیات او را نداشته باشند.او می‌گوید: «ما باید آینده بچه‌های‌مان را تغییر دهیم و نه فقط روی کاغذ. ما به تغییری کلی نیاز داریم.»

 

فال روزانه یکشنبه 28 خرداد 1396 ازدواج این دختر بچه 11 ســاله (تصــویر)

این مطلب از وب سایت بزرگ توما درج گردیده اســت

نوشته ازدواج این دختر بچه ۱۱ ســاله (تصــویر) اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.