• تاریخ : ۳۱ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

اقتصاد رو به رشد اســترالیا، قوانین تجاری مناسب و حمایت دولت از تحقیقات و توسعه‌ی فناوری، این کشور را به منطقه‌ای ایده‌آل برای ایده‌های نوآورانه تبدیل کرده اســت.

وقتی در مورد اســترالیا فکر می‌کنیم، عــکــس هـا مختلفی به ذهنمان می‌آید: سواحل شنی سفید، کانگوروها و خانه‌ی اپرای سیدنی. اما اســترالیا جدای از اینکه مرکز توریستی زیبایی اســت، باوجود جمعیت نسبتاً کمی که دارد (۲۳ میلیون نفر)، سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان را دارا اســت و به‌سرعت به قطب نوآوری دنیا تبدیل می‌شود. چه عواملی باعث پیشرفـــــت اســترالیا در زمینه‌های تکنولوژی نوین شده اســت؟

اســترالیا در مرحله‌ی گذار اســت

تام هاجو، مدیر ارشد نوآوری اســترالیای جنوبی، می‌گوید:

اســترالیا تاریخچه‌ی درخشانی در نوآوری و خلاقیت دارد و امروزه بستری مناسب برای گسترش ایده‌ها و فرصت‌ها اســت. اســترالیا در مرحله‌ی گذار به سر می‌برد و در حال حاضر فضای اقتصادی این کشور از نوآوری‌ها و برنامه‌های پیشرو اســتقبال می‌کند. اقتصاد سنتی اســترالیا، اقتصادی مبتنی بر تولید اســت و آینده‌ی آن را تکنولوژی‌های سطح بالا تضمین می‌کنند.

به‌ویژه اســترالیای جنوبی، مرکز جدید فناوری‌های پیشگام و رو به رشد اســت. دولت این کشور اخیراً ۸۰ میلیون دلار برای سرعت بخشیدن به تغییر و تحولات اقتصادی مدرن و خلق فرصت‌های جدید کاری اختصاص داده اســت. گذار به مرحله‌ی اقتصاد اطلاعات، باعث شده تفکرات نوآورانه و فعالیت‌های خلاق هدف اول سرمایه‌گذاری‌های کلان این کشور باشند؛ چنانکه شهر آدلاید رهبر جهانی شرکت‌های تولیدات تخصصی نامیده می‌شود و مکانی اســت که شرایط مناسب رشد کسب‌وکارها و صنایع را فراهم می‌کند.

برای مثال، شرکت اســترالیایی Humanihut در لیست برترین کسب‌وکارهای جهان در ســال ۲۰۱۶ جای گرفـــــته اســت و میکرو X هم در بخش لوازم پزشکی، فناوری اشعه‌ی X در گوشی‌های تلفن همراه و برنامه‌های تشخیص بمب در صنایع دفاعی سرمایه‌گذاری کرده اســت. همچنین تعداد زیادی از شرکت‌های بین‌المللی از جمله مرکز نوآوری‌های مایکروسافت و تشکیلات نوآوری شرکت HP شعب خود را در اســترالیای جنوبی افتتاح کرده‌اند.

333943a7 98f6 418f a958 75ebe56dc2de اســترالیا در حال تبدیل شدن به هاب منطقه‌ای اســتارتاپ ها اســت

هوش مصنوعی

اســترالیا با برنامه‌ریزی‌های دقیق بلندمدت، در حال سرمایه‌گذاری در فن‌آوری‌های هوش مصنوعی اســت. تام هاجو می‌گوید اســترالیا نخستین منطقه‌ی نیمکره‌ی جنوبی بوده که مجوز قانونی تست خودروهای بدون راننده را صادر و مسیر ابداعات پویا و نوین و تحقیقات کاربردی جهانی را هموار کرده اســت.

ســال گذشته سیلیکون ولی، شرکت ارتباطات راه دور Myriota را به‌عنوان بهترین اســتارتاپ صنعتی و دومین شرکت موفق جهان در به‌کارگیری اینترنت اشیاء معرفی کرد. بعلاوه اســترالیا در زمینه تحقیقات پزشکی و بیوتکنولوژی هم پیشرفـــــت‌های چشمگیر و مؤثری داشته اســت. به عنوان مثال، اخیراً دانشگاه آدلاید سوزن هوشمندی اختراع کرده که عمل‌های جراحی مغز و اعصاب را آسان‌تر و مطمئن‌تر می‌کند. این تکنولوژی حیرت‌انگیز به جراحان کمک می‌کند با واردکردن این سوزن به مغز، رگ‌های خونی ضعیف را که پتانسیل خطر دارند ببینند و بتوانند از خونریزی‌های مهلک مغزی جلوگیری کنند.

پیروی از سیلیکون ولی

ازآنجاکه یک نوآوری، مولد نوآوری‌های بعدی اســت؛ سرمایه‌گذاری روی مراکز پشتیبانی از طرح‌های خلاق، عملی ارزشمند و هوشمندانه اســت. دولت ایالتی اســترالیای جنوبی با پیروی و الهام از ابداعات سیلیکون ولی، نخستین منطقه‌ی تخصصی نوآوری را افتتاح کرده اســت. هدف اصلی این منطقه که Tonsley نام دارد، تأسیس، ترویج و پرورش تفکرات و ایده‌های خلاق و مبتکرانه اســت. تام هاجو توضیح می‌دهد که این ناحیه، شرکت‌ها، مؤسسات، اســتارتاپ‌های مدرن و کسب‌وکارهای رو به رشد را گرد هم آورده و آن‌ها را با محققان، پژوهشگران و شتاب‌دهنده‌ها و صنایع باارزش زیر یک سقف قرار داده اســت. Tonsley در چهار بخش اصلی که نشان‌دهنده‌ی نقاط قوت اقتصاد اســترالیا هستند متمرکز شده اســت: دستگاه‌ها و لوازم پزشکی، فناوری‌های هوای پاک و انرژی‌های تجدید پذیر، نرم‌افزارها و شبیه‌سازی کامپیوتری و معادن و انرژی.

همچنین در حوزه‌ی سلامت و بیولوژی و داروسازی، مبلغ ۳.۶ میلیارد دلار به توسعه‌ی مرکز تحقیقاتی بهداشت و سلامت اســترالیای جنوبی (SAHMRI)، بیمارستان سلطنتی آدلاید و مرکز نوآوری‌های پزشکی دانشگاه اســترالیای جنوبی اختصاص‌ یافته اســت. با پایان این پروژه، اســترالیا بزرگ‌ترین منطقه‌ی تخصصی پزشکی نیمکره‌ی جنوبی را به دنیا معرفی خواهد کرد.

2ab81019 7ad9 4b40 908c 957eb61d6cca اســترالیا در حال تبدیل شدن به هاب منطقه‌ای اســتارتاپ ها اســت

حمایت‌های دولتی

همه‌ی مردم از شکوفایی نوآوری‌های گوشی‌های هوشمند خبر دارند. ایده‌های اســتیو جابز به نماد نوآوری تکنولوژی عصر حاضر بدل شده اســت، با این‌ وجود بسیاری از مردم نمی‌دانند که اگر حمایت‌های مالی دولت نبود، آیفون هرگز به چنین پیشرفـــــت و موفقیت نمی‌رسید. حمایت‌هایی که نتیجه‌ی آن‌ها، رسیدن به نقطه‌ی اوج صفحات لمسی، اینترنت و باتری‌های لیتیومی بود.

معمولاً حمایت دولت برای خلق فضای نوآوری امری ضروری اســت و خوشبختانه صنایع اســترالیا از کمک‌های لازم مالی دولت بی‌نصیب نیستند. هاجو می‌گوید به حداکثر رساندن اثرات اقتصادی بخش تحقیقات و صنایع رده‌بالای فناوری، از اولویت‌های اول دولت اســترالیا اســت. دولت برای اینکه صنایع بتوانند محصولات و خدمات خود را در بازارهای جهانی عرضه کنند، به‌خوبی با آن‌ها همکاری می‌کند. همین امر باعث شده اســت اســترالیا به‌عنوان مرکز نوآوری و کارآفرینی و کشوری که فرصت‌های جدید شغلی بسیاری در اختیار متخصصان و دانش‌آموختگان قرار می‌دهد، در جهان به شهرت برسد.

زیرسازی سریع

حمایت‌های دولت اســترالیا راه را برای آینده‌ای طریقهن‌تر هموار می‌کند. در ســال ۲۰۱۶، این دولت مبلغ ۴.۷ میلیون دلار روی زیرساخت‌های آدلاید سرمایه‌گذاری کرد تا این شهر به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای صنعتی جهان بدل شود. به‌ این‌ ترتیب اینترنت پرسرعت (که ۱۰۰ برابر سریع‌تر از متوسط سرعت جهانی بود) به قلمروهای نوآوری و تکنولوژی پیشروی این شهر آورده شد.

این زیرساخت‌های جدید دیجیتال، کمک خواهند کرد آدلاید در خط مقدم نوآوری، جذب کسب‌وکارهای جدید و کارآفرینان مستعد باقی بماند و بتواند برنامه‌های کاربردی جدیدی در زمینه‌های بیوتکنولوژی، تولید و عرضه‌ی پیشرفـــــته‌ی خدمات و حتی صنعت فیلم‌سازی توسعه دهد.

آدلاید اولین برنامه‌های شتاب‌دهنده Techstars را در منطقه‌ی اقیانوس آرام ارائه کرده و فرصتی عالی برای کارآفرینان بومی و غیر بومی فراهم آورده اســت. بعلاوه پاییز امســال این شهر میزبان فستیوال HybridWorld خواهد بود که با هدف کشف ایده‌ها و تکنولوژی‌های جدید و به نمایش گذاشتن خلاقیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار می‌شود.

اســترالیا در کنار حمایت دولت و اینترنت پرسرعت، منابع بسیار دیگری هم در اختیار اندیشمندان و کارآفرینان نوآور قرار داده اســت. به‌ویژه اســترالیای جنوبی که با اکوسیستم کارآفرینی پویا و پربازده، بیش از ۱۰۰ برنامه‌ی حرفه‌ای را در دسترس کارآفرینان متقاضی قرار داده اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته اســترالیا در حال تبدیل شدن به هاب منطقه‌ای اســتارتاپ ها اســت اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.