• تاریخ : ۱۲ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

325084 627 بازگشت پر سروصدای توتال به ایـــران

فرارو- قرارداد بزرگ ایـــران و توتال فرانسه به امضا رسید.  قراردادی که وزیر نفت آن را دستاورد برجام  دانست و امضای آن را به مردم و رهبر انقلاب تبریک گفت، اما منتقدان جدی نیز دارد. یکی از آن ها می گوید الان زمان “آتش به اختیار اســت” دیگری می گوید با این قرارداد “صنعت نفت ایـــران به دوران پیش از مصدق بازگشت.”

 

به نقل فرارو، ایـــران و کنسرسیومی به ریاســت شرکت نفتی توتال فرانسه، پر ارزش‌ترین قرارداد انرژی بعد از توافق هسته‌ای ایـــران با قدرت‌های جهانی را برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در تهران امضا کرده‌اند.

این کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های توتال، سى‌ان‌پى‌سى چین و پتروپارس ایـــران به امضا رسیده و ارزش این قرارداد نزدیک به ۵ میلیارد دلار اعلام شده اســت.

 

در مراسمی که با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، پاتریک پویان، مدیرعامل شرکت توتال، نماینده شرکت ملی نفت چین و پتروپارس برگزار شد، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایـــران با بیان اینکه طی فاز نخست این قرارداد، ۲.۴ میلیارد دلار به این پروژه تزریق می‌شود، گفت: «در مرحله دوم نیز، آورده سرمایه خارجی ۲.۴ میلیارد دلار اســت که در طول ۲۰ ســالی که برای این قرارداد، زمان در نظر گرفـــــته شده اســت، ۳۳۵ میلیارد متر مکعب گاز غنی برداشت می‌شود.»

 

او افزود: «ارزش کل محصولات برداشت شده از فاز ۱۱ پارس جنوبی ۲۳ میلیارد دلار اســت.»
 

 میدان گازی پارس جنوبی از بزرگ‌ترین مخازن گاز طبیعی جهان اســت و شرکت توتال پیش از این، فازهای ۲ و ۳ طرح توسعه این میدان را اجرا کرده بود.

مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع اســت که سهم ایـــران از این میدان مشترک با قطر ۳۷۰۰ کیلومتر مربع اســت.

 سهم توتال در این کنسرسیوم بیش از ۵۰ نسبت اســت.

شرکت نفتی سی‌ان‌پی‌سی چین ۳۰ نسبت در این پروژه سهم دارد و پتروپارس ایـــران با نزدیک به ۲۰ نسبت عضو دیگر این کنسرسیوم اســت.

در مراسم امروز بیژن زنگنه تاکید کرد که “امضای این قرارداد از دستاوردهای برجام و انتخابات ریاســت‌جمهوری اســت.”

 

زنگنه همچنین از وجود اجماع ولی برای امضای این قرارداد گفت. وزیرنفت تاکید کرد: «ممکن اســت برخی با این قراردادها مخالف باشند که این موضوع طبیعی اســت و برای دولت افتخار اســت که این حق را برای مخالفانش قائل شده که بتوانند انتقاد کنند.»

 

در این مراسم پاتریک پویان مدیرعامل توتال نیز گفت: «توتال نخستین شرکت بین المللی بود که در ســال ۱۹۹۵ به ایـــران آمد و هم اکنون نیز نخستین شرکتی اســت که پس از تحریم‌ها به ایـــران بازگشته و این سبب افتخار شرکت ماســت.»

 

او تاکید کرد که “می توانم به شما تضمین دهم که توتال برای ۲۰ ســال و بیشتر به کشور شما متعهد خواهد بود.”

 

پویان گفت: «من به وزیر قول دادم که بیش از ۵۰ نسبت تامین کالای فاز ۱۱ پارس جنوبی به شرکت‌های ایـــرانی اعطا خواهد شد.»

 شرکت نفتی توتال از دهه ۱۹۹۰ میلادی در بخش نفت و گاز با ایـــران همکاری داشته و به خصوص در اکتشاف و توسعه میدان نفتی سیری و ذخایر گازی پارس جنوبی فعال بوده اســت.

در پی تشدید تحریم‌های هسته‌ای علیه ایـــران، شرکت توتال فعالیت نفتی خود در ایـــران را متوقف کرد هرچند دفتر این شرکت در ایـــران بسته نشد.

فعالیت توتال در ایـــران بدون حاشیه نبوده و از جمله در ســال ۲۰۱۳، این شرکت با مقامات قضایی آمریکا به توافق رسید تا در برابر پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار جریمه، پیگرد قضایی این شرکت در آمریکا متوقف شود.

منتقدان چه می گویند؟

 در چند روز اخیر بعد از اعلام امضای قرارداد ایـــران و توتال منتقدان اصولگرای دولت به شدت از امضای این قرارداد انتقاد کردند. این انتقادات ساعتی پیش از امضای قرارداد نیز به تند ترین شکل ممکن ادامه داشت.

 

علیرضا زاکانی که از منتقدان سرسخت دولت اســت، با وجود اینکه دو روز پیش پیشنهاد داده بود اصولگرایان “آتش بس یکطرفه” نسبت به دولت اعلام کنند، امروز در آستانه امضا قرارداد توتال فرمان “حمله” صادر کرد.

 

 زاکانی در یادداشتی نوشت: «اینجا موضوعی اصلی اســت نه فرعی، وقت آتش به اختیار، فریاد کشیدن و اقدام مناسب اســت و آتش‌بس، هرچند یک‌طرفه جایز نیست؛ پس بسم‌الله.» 

 

زاکانی شرکت توتال را “خیانتکار” خوانده اســت و نوشته اســت: «در امر آتش به اختیار قرار شد هرکجا قرارگاه و مرکز فرماندهی در کشور مختل بود، جوانان فکور و با همت، اقدامات ابداعی، تمیز و خودجوش خود را انجام دهند و متاسفانه قرارداد IPC محصول این دست اختلالات اســت. هرکس سکوت کند فردا در برابر نسل‌های آینده ایـــران عزیز و فرا‌تر از آن در پیشگاه الهی پاسخی نخواهد داشت.»

 

 به عقیده زاکانی امضای این قراداد “خیانتی بزرگ در حق منافع ملی” اســت.

 

اما سایت رجا نیوز نیز در گزارش این امضای این قرارداد را “بازگشت ایـــران به دوره قبل از ملی شدن صنعت نفت” دانسته اســت.

 

رجا نیوز نوشته اســت: «در حالی که دو شرکت ایـــرانی برای توسعه میدان نفتی آزادگان اعلام آمادگی کرده بودند، وزارت نفت با فراخوانی که برای شرکت های خارجی اعلام کرد، «امضای آخر» را برای غول های نفتی توتال فرانسه کنار گذاشت.»

 

دیگر  رسانه های اصولگرا نیز در روزهای اخیر انتقادات شدیدی به این قرار داد بزرگ صورت داده اند. احتمالا آتش حملات در روزهای بعدی نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

 

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته بازگشت پر سروصدای توتال به ایـــران اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.