• تاریخ : ۱۱ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

714266 981 برجام متوقف نخواهد شد/ بخاطر دفاع از کشور برنامه موشکی را ادامه خواهیم داد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاســت خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر روزی بخواهد دردسر روابط بین ایـــران و عربستان حل شود، آغاز کننده این کار باید عربستان باشد چرا که ما گام‌های مورد نیاز را تاکنون برداشته‌ایم.

به نقل ایسنا، علاء الدین بروجردی در نشست خبری خود که در حاشیه سفر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاســت خارجی مجلس به نیشابور در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، درباره روابط ایـــران و عربستان عنوان کرد: ما معضل روابط ایـــران و عربستان را در ریاض می‌دانیم، چون از آغاز کار همین دولت، وزیر خارجه ما پیشنهاد مذاکره مستقیم با عربستان داشت اما با تغییر ساختار سیاسی حاکم بر عربستان عملا آن‌ها به یک جمع‌بندی اشتباه دیگری رسیدند.

وی ادامه داد: چون عربستان در کل تحولات منطقه از یک کشور شکست‌ خورده اســت به همین دلیل نیز تلاش می‌کند به گونه‌ای سرپوشی برای این شکست‌ها در افکار عمومی داخلی عربستان بگذارد و این تصور را عربستانی‌ها دارند که با اســتفاده از درآمدهای کلان پول نفت و خرید ده‌ها میلیاردی سلاح از آمریکا بتوانند از این بحران داخلی خود عبور کنند.

بروجردی خاطرنشان کرد: در مسئله داخلی عربستان برکناری ولیعهد یک امر طبیعی نبود و در خود هیات حاکمه نارضایتی متعدد ایجاد کرد، یک آتش زیر خاکستر در آن جا به طور محسوس وجود دارد که حتی نتوانستند انسجام منطقه‌ای خود را حفظ کنند.

وی با اشاره به مسئله قطر نیز گفت: فکر می‌کردند قطر دو روزه تسلیم می‌شود در حالی که قطر یک کشور مستقل در این منطقه اســت و ما هم به عنوان سیاســت کلان‌مان که داشتن رابطه خوب با همسایگان اســت برای تامین نیازهای قطر اعلام آمادگی کردیم و این هم یک سیاســت اشتباه از سوی عربستان بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاســت خارجی مجلس تصریح کرد: بنابراین اگر روزی بخواهد دردسر روابط بین دو کشور حل شود آغاز کننده این کار باید عربستان باشد، چون ما گام‌های مورد نیاز را در این عرصه تا حالا برداشته‌ایم.

وی درباره اتفاقاتی که اخیرا در روز قدس افتاد، اظهار کرد: قطعا اهانت به رئیس جمهور به عنوان یک اصل در جمهوری اسلامی ایـــران یک امر خطا و خلاف قانون اســت، خود بنده با صراحت اعلام کردم این حرکت یک حرکت ضد انقلابی اســت. ما تمام تیرهایمان در روز قدس باید متوجه دشمن باشد، بنابراین موضع‌گیری در کمیسیون هم صورت گرفـــــته و این امر نیز مردود و محکوم اســت.

بروجردی همچنین با بیان این که تنها راه بازدارنگی برای دفاع از کشور توان موشکی ماســت و به جد آن را ادامه خواهیم داد چراکه این یک سیاســت راهبردی نظام اســت، گفت: بحث آزمایش‌های موشکی راه خود را ادامه خواهد داد و در طرح جدید در مجلس برای ارتقا توان موشکی پیشنهاد بودجه کلانی کردیم که این بحث گسترش یابد و علت آن نیز مشخص اســت. ما کشوری هستیم که ۸ ســال به ما جنگ تحمیل شد و پذیرفـــــته‌ایم سلاح‌های هسته‌ای و شیمیایی و میکروبی کشتار جمعی نداشته باشیم و تنها راه بازدارنگی برای دفاع از کشور توان موشکی ما اســت.

وی درباره بحث برجام نیز اظهار کرد: برجام تصمیم ملی بود و شورای عالی امنیت ملی نیز آن را تایید کرده بودند و مجلس نیز تسهیل کرد و در نقطه مقابل هم ۶ کشور امضا کننده این سند حیاتی بین المللی هستند، از این ۶ کشور یک کشور که آمریکاســت و بر خلاف هنجارهای بین المللی، توافق‌ها و اصول حاکم بر عرصه روابط بین الملل عمل می‌کند، نقض کننده اســت.

بروجردی ادامه داد: در این جا متخلف آمریکاســت، ما و به خصوص وزارت امور خارجه باید تلاش کنیم که با متخلف برخورد شود و مقابله صورت بگیرد. البته ما هم به عنوان نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی طرحی را تهیه کردیم که فردا تقدیم هیات رئیسه مجلس می‌شود و سیر قانونی خودش را طی می‌کند. این مقابله‌ای با زیاده‌خواهی‌ها و اقدامات غیر قانونی کنگره آمریکاســت که در این زمینه باید دفاع کنیم.

وی افزود: البته جامعه ما آزاد اســت، در همان دوران نیز بحث برجام موافق و مخالف داشت و این طبیعی اســت که در یک جامعه آزاد و در یک دموکراسی و مردم ســالاری حاکم بر کشور ما نظرات مختلف وجود داشته باشد، منتهی ما هنجارهای قانونی را تنظیم کردیم. قرار بر این نیست که برجام را خودمان متوقف کنیم. برجام سیر قانونی خود را طی می‌کند و محسنات فراوانی و البته کاســتی‌هایی هم دارد.

بروجردی تاکید کرد: ما آغاز کننده دعوا نخواهیم بود ولی در مقابل زیاده خواهی‌ها که آمریکایی‌ سر دمدار آن اســت با جدیت از منافع ملی خود دفاع خواهیم کرد. فکر می‌کنم این طراحی جدید نیز تاثیرگذار باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاســت خارجی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاســت خارجی مجلس در چارچوب وظایف نظارتی خود به طور برنامه‌ریزی شده از اســتان‌های مختلف کشور با اولویت اســتان‌های مرزی بازدید دارد. وجود معضل حاشیه‌نشینی که در مشهد زمان طولانی را به خود اختصاص داده و وضعیت مشابهی در نیشابور وجود دارد، حتما نیازمند مدیریت هوشمندانه اســت.

وی گفت: توجه ویژه به گردشگری با توجه به جاذبه‌های متعدد در نیشابور به خصوص در بحث گردشگر مذهبی لازم اســت و باید زمینه برای ماندگاری گردشگر و زیرساخت های آن فراهم شود.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته برجام متوقف نخواهد شد/ بخاطر دفاع از کشور برنامه موشکی را ادامه خواهیم داد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.