• تاریخ : ۳۰ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

مدل جدید وانت فورد F-150 و شاسی‌بلند فول‌سایز اکسپدیشن به‌زودی وارد بازارهای جهانی خواهند شد. مشخصات فنی این خودروها، به‌تازگی توسط فورد اعلام شده اســت.

اگر علاقه‌مند صنعت خودروی دنیا و اخبار آن باشید، بدون شک با وانت فورد F-150 آشنا هستید. این خودرو، پرفطریقه‌ترین محصول دنیا در کلاس وانت و پیکاپ اســت، ضمن اینکه حیاتی‌ترین مدل تولیدی در گروه خودروسازی فورد نیز محسوب می‌شود. از سویی دیگر، سرمایه‌گذاری سنگینی در بخش شاسی‌بلندهای این برند انجام شده اســت تا حضور قدرتمند فورد در کلاس خودروهای فول سایز SUV توسعه پیدا کند. هرچند مدل‌های اکو اسپرت، اج (Edge)، فلکس و اکسپلورر در سبد محصولات شاسی‌بلند فورد حضور دارند؛ مدل پهن‌پیکر اکسپدیشن به عنوان نسخه‌ی ۲۰۱۸، به خط تولید فورد بازخواهد گشت. این احتمال وجود دارد که عرضه‌ی مدل فلکس، موقتا یا برای همیشه متوقف شود.

فورد F-150

بیش از ۴۰ ســال از عرضه اولین مدل وانت فورد با کد F150 می‌گذرد و این خودرو هرســال در رتبه اول تا پنجم پرفطریقه‌ترین خودروهای آمریکا جای داشته اســت. وانت محبوب فورد بیشتر برای آمریکا و کانادا ساخته می‌شود و فطریقه رسمی و گسترده‌ای در دیگر نقاط جهان ندارد. این در حالی اســت که در ســال ۲۰۱۶، فطریقه این پیکاپ فول سایز به بالاترین رقم در تاریخ خود رسیده و بیش از ۹۶۶ هزار دستگاه بوده اســت. نسل جدید فورد F150، چند ماه پیش رونمایی شد و می‌توان پیش‌بینی کرد با آستانه‌ی قیمتی در حدود ۲۸ هزار دلار برای نمونه‌ی اســتاندارد و ۵۰ هزار دلار برای نسخه‌ی رپتور عرضه شود.

81c23496 59ae 4acf bb34 d3b2b28e81b1 بررسی پیشرانه‌های وانت فورد F150 و اکسپدیشن

مدل جدید وانت فورد که از بدنه‌ای تمام آلومینیوم اســتفاده می‌کند، با پیشرانه‌ی تنفس طبیعی ۶ سیلندر و ۳.۳ لیتری عرضه می‌شود که قدرت ۲۹۰ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتن‌متر به همراه خواهد داشت. بیشترین قدرت این پیشرانه در دور موتور ۶۵۰۰ دور بر دقیقه حاصل می‌شود؛ اما نهایت گشتاور آن، از دور موتور ۲۷۵۰ دور بر دقیقه در اختیار راننده خواهد بود. این ارقام نشانه‌ی پیشرفـــــتی قابل توجه برای ارزان‌ترین نسخه‌ از وانت فورد F-150 اســت؛ چراکه به لطف اســتفاده از فناوری تزریق سوخت مستقیم و دوگانه، نسبت به نمونه‌ی ۳.۷ لیتری قبلی، ۸ اسب بخار و ۱۶ نیوتن‌متر، ارتقاء فنی نشان می‌دهد، ضمن اینکه حتی نسخه‌ی پایه از این خودرو، با جعبه‌دنده‌ی خودکار ۶ سرعته عرضه خواهد شد.

a651de48 376d 4f3a 8b57 af4bc92901aa بررسی پیشرانه‌های وانت فورد F150 و اکسپدیشن

نسل جدید پیشرانه‌های فورد که با سیستم تزریق مستقیم سوخت تولید می‌شوند، شامل نمونه‌ی ۲.۷ لیتری ۶ سیلندر و مجهز به اکوبوست نیز خواهد شد. این پیشرانه با نهایت قدرت ۳۲۵ اسب بخار و گشتاور ۵۴۲ نیوتن‌متر که به ترتیب در دور موتورهای ۵۰۰۰ و ۱۷۵۰ دور بر دقیقه تولید می‌کند، برای خریدار وانت F-150 قابل سفارش اســت. از سویی دیگر، قدرتمندترین پیشرانه‌ی این وانت در حالت اســتاندارد، نسخه‌ی تنفس طبیعی ۵ لیتری و ۸ سیلندر خواهد بود که قدرت ۳۹۵ اسب بخار و گشتاور ۵۴۲ نیوتن‌متر به همراه خواهد داشت.

b05cb756 118f 4bf7 a663 8ffda358446b بررسی پیشرانه‌های وانت فورد F150 و اکسپدیشن

مثل همیشه، آپشن‌های جذاب رپتور برای F-150 عرضه خواهد شد که علاوه بر ظاهر متمایز و تجهیزات مخصوص حرکت در مسیرهای خارج از جاده، پیشرانه‌ی قدرتمندتری در مقایسه با نمونه‌های اســتاندارد خواهد داشت. نسخه‌ی جدید F-150 رپتور با پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری ۶ سیلندر و مجهز به اکوبوست عرضه می‌شود که قدرت ۴۵۰ اسب بخار در دور موتور ۵۰۰۰ دور بر دقیقه و گشتاور ۶۹۵ نیوتن‌متر در دور موتور ۳۵۰۰ دور بر دقیقه تولید خواهد کرد. این پیشرانه احتمالا برای مدل‌های اســتاندارد فورد F-150 هم قابل سفارش خواهد بود؛ اما قدرتی در حدود ۳۷۵ اسب بخار با گشتاور ۶۳۷ نیوتن‌متر خواهد داشت.

تمامی وانت‌های آینده‌ی فورد که پیشرانه‌ای غیر از نمونه‌ی ۳.۳ لیتری داشته باشند، با جعبه‌دنده‌ی مدرن خودکار و ۱۰ سرعته عرضه خواهند شد. پیش‌بینی می‌شود نمونه‌ی توربو دیزل F-150 با پیشرانه‌ی ۶ سیلندر ۳ لیتری، بعد از تولید مدل‌های بنزینی وارد بازار شود.

فورد اکسپدیشن

سابقه‌ی تولید این مدل از شاسی‌بلندهای فورد به ســال ۱۹۹۷ بازمی‌گردد. این خودرو از دیرباز اشتراکات فنی و ظاهری زیادی با وانت F-150 داشته اســت و با پلتفرم مشترک با آن تولید می‌شود. نسل پنجم فورد اکسپدیشن برای تولید نهائی آماده می‌شود و با ابعادی به طول ۵.۳۴۷ متر، عرض ۲ متر و ارتفاع سقف ۱.۹۳۵ متر، جذابیت‌های زیادی خواهد داشت. آستانه‌ی قیمت ارزان‌ترین نمونه از این خودرو، حدود ۴۸ هزار دلار پیش‌بینی می‌شود.

4888d456 e758 48c7 8791 fb296dcba5d3 بررسی پیشرانه‌های وانت فورد F150 و اکسپدیشن

دو نسخه از شاسی‌بلند فورد اکسپدیشن از ســال ۲۰۱۸ تولید خواهد شد که شامل نمونه‌ی اســتاندارد و مدل مکس (Max) خواهد بود. مدل پایه از این خودرو با پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری همراه با اکوبوست عرضه می‌شود که در صورت اســتفاده از بنزین اکتان ۸۷، قدرت ۳۷۵ اسب بخار و گشتاور ۶۳۷ نیوتن‌متر فراهم می‌کند. این پیشرانه روی نسخه‌های پلاتینیوم با بنزین اکتان ۹۳، قدرت ۴۰۰ اسب بخار و گشتاور ۶۵۰ نیوتن‌متر تولید می‌کند. فورد ادعا می‌کند که آمار منتشرشده برای فورد اکسپدیشن اســتاندارد، در صورت اســتفاده از بنزین با اکتان ۹۳، حدود ۱۰ اسب بخار به قدرت و تا ۴۷ نیوتن‌متر به گشتاور آن اضافه خواهد کرد. ضمن اینکه به دلیل حضور پیشرانه‌های اکوبوست در تمامی مدل‌های فورد اکسپدیشن، جعبه‌دنده‌ی ۱۰ سرعته‌ی خودکار در آن‌ها وجود خواهد داشت.

شاسی‌بلند جدید فورد، مثل وانت F-150 با بدنه‌ی آلومینیوم تولید می‌شود و می‌تواند در صورت نصب تجهیزات لازم، تریلری به وزن ۴۲۰۰ کیلوگرم را بکسل کند. نسخه‌ی مکس از سری اکسپدیشن، پیشرانه‌هایی مشابه مدل اســتاندارد خواهد داشت؛ با این تفاوت که طول بدنه‌ی بزرگ‌تر و فضای کابین جادارتری ارائه خواهد کرد. ضمن اینکه این خودرو به هر دو صورت تک یا دو دیفرانسیل قابل اســتفاده اســت.

f7e5e7b0 6fa8 4ad3 8ea6 87b160b73b4c بررسی پیشرانه‌های وانت فورد F150 و اکسپدیشن

برای خریداران مدل اکسپدیشن، امکان سفارش تجهیزات FX4 وجود دارد که علاوه بر سیستم دو دیفرانسیل هوشمند، با ادوات مناسب حرکت در مسیرهای خارج جاده، ارائه خواهد شد. این امکانات شامل قفل الکترونیکی دیفرانسیل، رینگ‌های آلومینیوم ۱۸ اینچ با لاســتیک‌هایی به پهنای ۲۷۵ میلی‌متر و تزئینات داخلی اختصاصی مدل FX4 خواهند بود. علاوه بر این، حفاظ جلوگیری کننده از برخورد با موانع، برای پیشرانه، دیفرانسیل و باک سوخت در این نسخه وجود خواهد داشت.  

 اطلاعات مربوط به تست سرعت، شتاب‌گیری و مصرف سوخت در وانت فورد F-150 و شاسی‌بلند اکسپدیشن، در آینده‌ی نزدیک اعلام خواهد شد. این خودروها به عنوان مدل ۲۰۱۸، از پائیز امســال در آمریکا و دیگر نقاط جهان فروخته خواهند شد.

در یک فیلم کوتاه تبلیغاتی که به‌صورت مستند تهیه شده اســت، شاسی‌بلند فورد اکسپدیشن به سرپرست یک تیم آتش‌نشانی هدیه داده می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم تماشای این تیزر را از دست ندهید.

دانلود با کیفیت ۳۶۰p  ۷۲۰p  ۱۰۸۰p

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته بررسی پیشرانه‌های وانت فورد F150 و اکسپدیشن اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.