• تاریخ : ۳۱ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دسته‌بندی نشده

امید پژوهشگران این اســت که از این طریق، ترک اعتیاد برای افراد معتاد راحت تر شود. تا به حال نتایج امیدوار کننده ای در مورد کوکائین به دست آمده اســت، اما پژوهشگران امیدوارند که بتوانند از همین شیوه برای درمان اعتیاد به مت‌‌‌‌ آمفتامین (هروئین) و حتی سیگار اســتفاده کنند.

توماس کوستن، اســتاد روانپزشکی و علوم اعصاب در کالج پزشکی بیلور در هوستون تگزاس که از ســال ۱۹۹۵ بر روی این واکسن (برای ترک اعتیاد) کار می‌کرده اســت، در این باره گفت: “این واکسن به تدریج میران کوکائینی که به مغز می‌رسد را کاهش می‌دهد.”

“این فرایندی آهسته اســت، و بیماران علائم ترک اعتیاد چندانی را تجربه نمی‌کنند.”

این واکسن با واداشتن دستگاه ایمنی به بازشناسی دارو به عنوان یک جسم خارجی و حمله به آن در جریان خون عمل می‌‌کند.

برای انجام این کار شکل تغییریافته‌ای از ماده اعتیادآور به درون بدن تزریق می‌‌شود که به یک پروتئین متصل اســت که بدن آن را به عنوان عاملی تهدید‌کننده شناسایی می‌کند و بر ضد آن پادتن می‌سازد.

مولکول‌های کوکائین نهایتا از طریق کلیه جذب و از طریق ادرار دفع می‌شوند. به این ترتیب دارو نمی‌تواند به مغز برسد و باعث ایجاد نشئگی در فرد شود.

به گفته کوستن اســتفاده از واکسن به برطرف‌شدن تدریجی وابستگی به کوکائین منتهی خواهد شد.

به گفته او به تدریج میزان پادتن در خون افزایش می‌یابد و اگر فرد به اســتفاده از کوکائین ادامه دهد، تاثیر آن بر روی او کمتر و کمتر می‌شود.

کوستن گفت در میان انواع مواد اعتیادآور، واکسن ضد کوکائین از همه ساده‌تر ساخته می‌شود، زیرا آنزیمی به نام کولین‌ اســتراز در جریان خون وجود دارد، که به تجزیه‌شدن آن کمک می‌کند.

این گروه پژوهشگران، آزمایش‌ها برای ساختن واکسن‌‌هایی برای مت‌‌ آمفتامین و هروئین را هم آغاز کرده‌اند و امیدوارند در نهایت در مورد نیکوتین– ماده اعتیاد‌آور سیگار- هم کار مشابهی انجام دهند.

واکسن تزریقی فعلی برای کوکائین برای اســتفاده درمانی- نه پیشگیری- طراحی شده اســت و هدف آن افرادی اســت که از قبل معتاد شده‌اند.

اما به گفته کوستن در آینده می‌توان واکسن‌هایی برای نوجوانان در معرض خطر ساخت که مانع معتادشدن آنها ار همان اول شود، البته به گفته او چنین کاری پرسش‌هایی اخلاقی و حقوقی را هم برخواهد انگیخت.

واکسن ضدکوکائین در مرحله آزمایشی فعلی به صورت پنج تزریق در یک دوره سه‌‌ماهه به کارگرفـــــته می‌شود. پس از یک تحقیق انسانی در مقیاس بزرگ، این واکسن برای تایید به سازمان غذا و داروی آمریکا عرضه خواهد شد.

به گفته کوستن یک واکسن مشابه ضدنیکوتین در مراحل ابتدایی آزمایش بوسیله چند گروه پژوهشگران اروپایی اســت، و احتمالا در دو تا سه ســال آینده به بازار عرضه خواهد شد.

banner news ترک اعتیاد با واکسن

آشپزی لدت بخشه وقتی هر چی بخوای در بخش آشپزی توما داری
جدیدترین و بهترین طریقه ها و مطالب در مورد آشپزی و خانه داری
این آموزش و آشپزی از سایت توما انتشار بافته

نوشته ترک اعتیاد با واکسن اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/thailandnets.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/thailandnets.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201