• تاریخ : ۱۹ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

1311656 344 توتال، یک معرف معتبر برای ایـــران اســت

روزنامه آرمان- احسان انصاری: آیا قرارداد ایـــران با غول نفتی توتال را می‌توان آغاز دوران پسابرجام نام نهاد؟ این قرارداد چه پیامدهایی برای دولت جناب جناب روحانی به همراه خواهد داشت؟

 

آیا سیاســت خارجی دولت جناب جناب روحانی باید در چهار ســال آینده نسبت به چهار ســال گذشته تغییر کند؟ آیا بحران به‌وجودآمده بین قطر و کشورهای عربی در کوتاه‌مدت حل‌شدنی اســت؟ برای پاسخ به این سوالات و حیاتی‌ترین اتفاقات بین‌المللی با دکتر داود هرمیداس باوند، دیپلمات سابق و اســتاد برجسته دانشگاه، گفت‌وگو کردیم.

 

دکتر باوند معتقد اســت: «آمریکا به شکل‌های مختلف به دنبال تصویب تحریم‌های جدیدی علیه ایـــران اســت که ممکن اســت زمینه فعالیت را برای شرکت‌های بزرگ بین‌المللی با ایـــران محدود کند. در نتیجه شرکت توتال برای جلوگیری از تأثیر این تحریم‌ها در روابط خارجی تصمیم گرفـــــته با ایـــران در زمینه فعالیت‌های اقتصادی همکاری خود را آغاز کند تا دیگر شرکت‌های خارجی نیز بتوانند در این زمینه با ایـــران همکاری کنند. نکته حیاتی در این زمینه این اســت که اگر شرکت توتال موفق شود در طول مدت همکاری خود با ایـــران به اهداف خود برسد و ایـــران بتواند شرایط مناسبی را برای این همکاری مهیا کند شرکت‌های خارجی دیگر نیز می‌توانند همکاری خود را با ایـــران آغاز کنند. در نتیجه شرکت توتال می‌تواند یک معرف معتبر برای ایـــران در عرصه مراودات بین‌المللی باشد.» در ادامه متن این گفت‌وگو را از نظر می‌گذرانید.

حیاتی‌ترین پیامدهای قرارداد شرکت توتال با ایـــران چیست؟ آیا این قرارداد می‌تواند نقطه شروع دوران پس از برجام نام بگیرد؟

هنگامی که در دولت بیل کلینتون تحریم‌های «داماتو» یا تحریم‌های مضاعف علیه ایـــران به تصویب رسید فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی عنوان کردند که این تحریم‌ها برخلاف مقررات سازمان تجارت جهانی اســت. این قانون شرکت‌های خارجی را نسبت به‌ سرمایه‌گذاری در ایـــران محدود می‌‎کرد و در راســتای اجرایی شدن این محدودیت‌ها، شرکت‌ها مجاز نبودند بالای ۴۰میلیون دلار سرمایه‌گذاری کنند و اگر از این قانون تخطی می‌کردند آنگاه با تحریم‌های مضاعفی روبه‌رو می‌شدند. به همین دلیل نیز بین کشورهای اروپایی و آمریکایی در این زمینه اختلاف به وجود آمد. در دوران اصلاحات هم این قانون اجرایی شد، اما در همان زمان اتحادیه اروپا نسبت به تصویب چنین قانونی موضع مخالف گرفـــــت و آن را خلاف قوانین بین‌المللی مانند تجارت جهانی دانست. با این وجود پس از این تحریم‌ها، تحریم‌هایی جدیدی نیز نسبت به ایـــران صورت گرفـــــت که اغلب آنها به دلیل پرونده هسته‌ای ایـــران بود. در شرایط کنونی که کشور مسأله برجام را پشت سر گذاشته و جناب جناب روحانی نیز موفق شده برای بار دوم به ریاســت‌جمهوری دست پیدا کند، دولت به جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال آن به تکنولوژی داخلی نیاز دارد.

 

این در حالی اســت که آمریکا نیز به شکل‌های مختلف به دنبال تصویب تحریم‌های جدیدی علیه ایـــران اســت که ممکن اســت زمینه فعالیت را برای شرکت‌های بزرگ بین‌المللی با ایـــران محدود کند. در نتیجه شرکت توتال برای جلوگیری از تأثیر این تحریم‌ها در روابط خارجی تصمیم گرفـــــته با ایـــران در زمینه فعالیت‌های اقتصادی همکاری خود را آغاز کند تا دیگر شرکت‌های خارجی نیز بتوانند در این زمینه با ایـــران همکاری کنند. نکته حیاتی در این زمینه این اســت که اگر شرکت توتال موفق شود در طول مدت همکاری خود با ایـــران به اهداف خود برسد و ایـــران بتواند شرایط مناسبی را برای این همکاری مهیا کند شرکت‌های خارجی دیگر نیز می‌توانند همکاری خود را با ایـــران آغاز کنند.

 

در نتیجه شرکت توتال می‌تواند یک معرف معتبر برای ایـــران در عرصه مراودات بین‌المللی باشد. براساس اظهارات مسئولان نیز ۷۰نسبت سود این قرارداد به ایـــران و ۳۰نسبت به شرکت توتال خواهد رسید. در نتیجه این قرارداد به صورت آگاهانه و با نگاهی بلندمدت بسته شده اســت. نکته حیاتی در این زمینه این اســت که قرارداد شرکت توتال به عنوان یکی از حیاتی‌ترین شرکت‌های بین‌المللی با ایـــران تردیدهای دیگر شرکت‌های بین‌المللی را در زمینه همکاری با ایـــران از بین می‌برد. این یک واقعیت حیاتی اســت که ایـــران فاقد تکنولوژی پیشرفـــــته در زمینه اســتخراج نفت و پتطریقهیمی اســت و در این زمینه نیاز به همکاری با کشورهای پیشرفـــــته وجود دارد. متأسفانه عده‌ای که از این وضعیت سود می‌برند با قرارداد ایـــران با توتال شروع به جنجال‌سازی و هیاهو کرده‌اند که این قرارداد اســتعماری اســت. این در حالی اســت که این قرارداد به هیچ عنوان ماهیت اســتعماری ندارد و یک قرارداد دوطرفه برای پیشرفـــــت کشور اســت.

قرارداد ایـــران و شرکت توتال چه تأثیری بر فضای پس از برجام خواهد گذاشت؟ آیا این قرارداد می‌تواند مسائل آسیب‌زننده به برجام را به حاشیه براند؟

بدون شک قرارداد ایـــران با شرکت توتال یک نقطه عطف در دوران پسابرجام به شمار خواهد آمد. با این وجود در شرایط کنونی آمریکا به دنبال تحریم‌های جدیدی علیه ایـــران اســت که این مسأله سبب ترس و تردید شرکت‌های خارجی در زمینه مراوده اقتصادی با ایـــران اســت. این در حالی اســت که اغلب شرکت‌های حیاتی بین‌المللی نیز ارتباطات گسترده‌ای در زمینه اقتصادی با ایالات متحده آمریکا دارند. در نتیجه شرکت‌های بین‌المللی منتظر هستند که ببینند وضعیت تحریم‌های آمریکا علیه ایـــران به کجا خواهد رسید. با این وجود قرارداد شرکت توتال با ایـــران به بسیاری از تردیدهای شرکت‌های بین‌المللی در زمینه ارتباط با ایـــران پایان داده اســت. در نتیجه قرارداد ایـــران و توتال از بسیاری جهات دارای اهمیت اســت. دولت جناب جناب روحانی اگر قصد دارد به مطالبات اقتصادی دولت که در قضاوت کلی درباره دولت تأثیرگذار اســت، پاسخ بدهد، باید بتواند با جذب سرمایه‌گذاری خارجی و همچنین حمایت از تولید داخلی به اقتصاد کشور رونق بدهد تا بتواند رضایت مردم را به دست بیاورد. نکته حیاتی در این زمینه این اســت که اگر شرکت توتال به هر شکلی از همکاری با ایـــران عقب‌نشینی کند، دیگر شرکت‌های بین‌المللی نیز دیگر حاضر نیستند با ایـــران همکاری کنند و این مسأله در آینده برجام و همچنین اقتصاد کشور تأثیر منفی خواهد گذاشت.

آسیب‌شناسی شما از وضعیت سیاســت خارجی دولت جناب جناب روحانی در چهار ســال گذشته چیست؟ سیاســت خارجی دولت جناب جناب روحانی در چهار ســال آینده باید چه تغییراتی در خود به وجود بیاورد؟

یکی از حیاتی‌ترین عواملی که در انتخابات ریاســت‌جمهوری مردم از جناب جناب روحانی حمایت کردند، این بود که ایشان در شعارهای انتخاباتی خود عنوان می‌کردند به دنبال تعامل مثبت با جهان و ارتقای جایگاه ایـــران در سطح بین‌المللی هستند. این در حالی اســت که دولت جناب جناب روحانی در چهار ســال گذشته و همچنین در آینده با چالش مطالبات اقتصادی مردم مواجه خواهد بود. در نتیجه جناب جناب روحانی باید به دنبال سیاســت درهای باز در عرصه بین‌المللی باشد و تلاش کند با اعتدال و عقلانیت زمینه ورود سرمایه‌گذاری‌های خارجی را به کشور فراهم کند. جناب جناب روحانی باید این نکته را در نظر داشته باشد که دردسرات اقتصادی پیامدهای بسیار ناگواری مانند بیکاری، طلاق، افزایش جرایم و همچنین دردسرات روحی و روانی بسیاری برای مردم ایـــران به همراه داشته اســت و به همین دلیل باید در تحقق مطالبات اقتصادی مردم تلاش بیشتری از خود نشان بدهد. متأسفانه برخی که در انتخابات شکست خورده‌اند و از نتیجه انتخابات عصبانی هستند، تلاش می‌کنند به شکل‌های مختلف با ایجاد هیاهو و جنجال در مسیر حرکت دولت جناب جناب روحانی سنگ‌اندازی کنند.

 

برای مثال کسانی به انتقاد از قرارداد ایـــران و توتال پرداخته‌اند که جای تأمل زیادی دارد. مردم ایـــران باید این نکته را در نظر بگیرند که جذب سرمایه‌گذاری خارجی یکی از عوامل اصلی توانمندی دولت در زمینه پاسخ به مطالبات اقتصادی مردم خواهد بود. در نتیجه هرچه دولت جناب جناب روحانی تلاش کند سرمایه‌های بیشتری را جذب کشور کند بیشتر می‌توان به مرتفع شدن دردسرات مردم امیدوار بود. نکته دیگر اینکه جناب جناب روحانی به همان اندازه که در مقابل مردم باید پاسخگو باشند باید در مقابل تاریخ نیز پاسخگو باشند. جناب جناب روحانی باید این نکته را در نظر داشته باشند که چهار ســال آینده آخرین فرصت برای ایشان اســت و دیگر دوران ریاســت‌جمهوری تمدید نخواهد شد. در نتیجه باید تلاش کنند تا آنجا که امکان دارد در جذب سرمایه خارجی و ارتباط با کشورهای جهان تلاش کنند. با این وجود جناب جناب روحانی باید متناسب با شرایط جدید جهانی و منطقه‌ای سیاســت خارجی خود را در چهار ســال آینده تغییر بدهد. به هر حال سیاســت خارجی ایـــران در چهار ســال گذشته بیشتر معطوف به حل پرونده هسته‌ای و برجام بود. این در حالی اســت که در شرایط کنونی وضعیت منطقه تغییر کرده و دولت نیز از مسأله برجام رهایی پیدا کرده اســت. در نتیجه دولت جناب جناب روحانی باید در زمینه سیاســت خارجی خود برای چهار ســال آینده تجدیدنظر کند.

به نظر شما کادر مدیریتی وزارت‌خارجه نیز نیاز به تغییر دارد؟

به نظر من جناب جناب ظریف یکی از دیپلمات‌های کارآمد و توانمند کشور اســت و در چهار ســال گذشته کارنامه موفقی از خود به جا گذاشته‌اند. در نتیجه نیاز به تغییر ایشان در چهار ســال آینده نیست و در شرایط فعلی ایشان شایسته‌ترین فرد برای سکانداری وزارت امورخارجه اســت.

 

بحران کشورهای عربی با توجه به پاسخ منفی قطر به کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس تا چه زمان ادامه پیدا خواهد کرد؟

به نظر من بحران بین کشورهای عربی در کوتاه‌مدت حل نخواهد شد و این مسأله ممکن اســت در آینده نیز ادامه پیدا کند. به هر حال در روابط بین‌المللی تا زمانی که بحران بین دو یا چند کشور به وجود نیامده، می‌توان به آینده خوش‌بین بود، اما زمانی که تنش به وجود بیاید حل کردن آن بستگی به شدت آن تنش متغیر خواهد بود. از طرفی عربستان و مصر و امارات به‌طور کلی با قطر قطع ارتباطات زمینی دریایی و هوایی کردند و از طرفی عمان و کویت موضع میانه را نگه داشتند؛ بنابراین تنها یک کشور از شش کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس با قطر قطع رابطه کردند و این وحدت و ناتوی عربی را مورد سوال جدی قرار می‌دهد. به نظر من ایـــران نباید به این مسأله واکنش‌های عجولانه نشان دهد و بهتر اســت دردسرات، مســالمت‌آمیز‌تر و با گفت‌وگو حل‌و‌فصل شود. بدون شک قطر نیازمندی‌هایی برای راه‌های هوایی و غذا خواهد داشت که احتمالا از طریق ایـــران و ترکیه این نیازمندی‌ها تأمین خواهد شد. ایـــران باید خیلی دست به عصا حرکت کند، همان‌طور که آنها ناشیانه برخورد کردند ایـــران نباید واکنش‌هایی نشان دهد که از این اختلاف خوشحال اســت. از سوی دیگر درست اســت که مصر محور کشور‌های عربی اســت، اما قطع روابط آن با قطر اثرات زیادی برای قطر ندارد، بلکه عربستان و امارت حیاتی هستند.

 

از طرفی با توجه به اینکه آمریکایی‌ها در قطر پایگاه دارند، این پایگاه یک نوع تضمین برای قطر اســت؛ بنابراین قطر مایل اســت این پشتوانه از بین نرود و آمریکا با میانجی‌گری از عربستان و امارات بخواهد از این اقدامات دست بردارند. موضعگیری قطر و سکوت عمان برای عربستان بسیار سنگین بود و همین مســاله موجب شده اســت تا آنها دست به اقدامات تلافی‌جویانه و قهری بزنند و احتمالا در این راســتا، قطر از شورای همکاری کشورهای خلیج‌فارس اخراج خواهد شد. تشکیل ناتوی عربی و جلب نظر موافق آمریکا در اجلاس ریاض، دستاورد بزرگی برای عربستان سعودی و برخی از هم‌پیمانان او مانند امارات محسوب می‌شد، اما موضعگیری امیر قطر به سود ایـــران موجب شد تا این ائتلاف‌ نورس، در نطفه و در همان لحظه شکل‌گیری با خلل‌هایی روبه‌رو باشد و شیرینی این موفقیت را برای ریاض تلخ کند. عمان نیز به همراه قطر نسبت به ایجاد این ائتلاف ضد ایـــرانی مواضع متفاوتی داشت و مخالف آن بود و به همین خاطر، در این باره سکوت کرد.

 

این سکوت و آن موضع مخالف نشان از خلل در این ائتلاف و عدم شکل‌گیری اجماع و وحدت علیه ایـــران در دنیای عرب محسوب می‌شود و همین مســاله موجب شد تا بسیاری نسبت به پیروزی عربستان با دیده تردید نگاه کنند. نکته حیاتی دیگر اینکه در آینده‌ای نزدیک و پس از فروکش کردن این ماجرا، برخی کشورهای عربی موضعگیری‌های نسبتا مشابهی با قطر خواهند داشت که در این راســتا می‌توان به کویت، الجزایر و عراق اشاره کرد. همچنین بسیاری از کشورهای آفریقایی نیز موضعگیری خصمانه‌ای علیه قطر نخواهند داشت.

در این شرایط، مواضع ترکیه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به نظر من ترکیه از این بحران به سود خود سوء اســتفاده کرده و تلاش می‌کند در این زمینه هم به سود اقتصادی دست پیدا کند و هم اینکه جایگاه خود را در منطقه مستحکم‌تر از گذشته کند. موضع فعلی ترکیه مبنی بر عجله نکردن برای دخالت در دردسرات میان طرف‌های درگیر در بحران و حل‌و‌فصل بحران از طریق گفت‌وگوست و آنکارا ابراز امیدواری کرده که این بحران در اسرع‌وقت به پایان برسد و تلاش‌های امیر کویت برای میانجی‌گری در این زمینه مثمر ثمر واقع شود. ترکیه نمی‌تواند در جبهه‌ای قرار گیرد که در تلاش برای محاصره قطر اســت و از طرفی هم نمی‌تواند که بی‌طرفانه عمل کند و نقش تماشاچی در این بحران را داشته باشد، زیرا دوحه از حیاتی‌ترین هم‌پیمانان آنکارا در منطقه اســت و نقطه‌نظرات دو کشور و مواضع آنان درخصوص مسائل حیاتی تقریبا مشابه اســت؛ چنان‌که امیر قطر و دولت این کشور اولین کسانی بودند که وقتی این کشور حدود یک ســال پیش در معرض کودتا قرار گرفـــــت، درکنار مردم ترکیه ایستادند.

 

لحن مسئولان ترکیه علیه محاصره قطر از زمان شروع بحران شدید نبوده اســت، اما این بدان معنا نیست که ترکیه ممکن اســت از حمایت قطر دست بردارد و این مســاله را می‌توان در سخنان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، مشاهده کرد که عنوان کرده اســت: ترکیه بر این باور اســت که مجازات‌های اعمال‌شده علیه قطر از سوی برخی کشورهای عربی درست نیست. به نظر من ترکیه در بحران به‌وجودآمده بین قطر و کشورهای عربی تلاش می‌کند رفـــــتاری کجدار و مریز از خود نشان بدهد و از موضع تند و صریح نسبت به این مسأله که موجب تشدید این بحران شود، خودداری خواهد کرد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته توتال، یک معرف معتبر برای ایـــران اســت اولین بار در مجله آنلاین میهنی ها. پدیدار شد.