• تاریخ : ۹ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

چندی اســت که دولت در حال تدوین مصوبه‌ای می باشد که بر اساس آن فطریقه اینترنت حجمی در بازار L خاتمه خواهد یافت و فطریقه سرویس‌های نامحدود در این بخش می پردازد.

توما – در صفحه اینستاگرامی وزیر ارتباطات از تدوین این مصوبه‌ برای پایان دادن به فطریقه اینترنت حجمی خبر داده شده اســت. واعظی خبر داده اســت که مدتی اســت در جستجوی اجرای طرحی اســت بر اساس آن مدل قیمت گذاری اینترنت ثابت که تا پیش از پایان زمان بر روی کار آمدن دولت یازدهم، تغییر نماید. گفتنی اســت این برنامه ربطی به بسته‌های اینترنتی اپراتورهای تلفن همراه نخواهد داشت و فعلا در نظر دارد که مدل قیمت‌گذاری اینترنت ثابت را تغییر دهد .

اجرای این طرح به گفته واعظی وزیر ارتباطات، قدمی بزرگ در راســتای احیای حقوق مصرف‌کننده بوده و از تولید کننده داخلی حمایت خواهد کرد.در مصوبه‌ی ۲۴۹رگولاتوری مذکور، به گفته‌ی روابط عمومی یکی از اپراتورها، مبنای طرح بر این اســت که بعضی بسته‌های تلفن همراه توسط اپراتورها حذف شوند یا آنها راتغییر دهند. به ازای هر گیگابایت کمتر از ۳ هزار تومان این بسته‌های ارائه شده به کاربر تعلق می گیرد. این تغییرات تصــویر العمل اعتراض آمیز کاربران را در پی داشت و وزیر ارتباطات به این اعتراضات واکنش نشان داد. اپراتورها به دستور وزیر هم اکنون از اجرای این طرح خودداری نموده اند و به مناسبت عید فطر حتی بسته‌هایی را نیز در اختیار کاربران قرار دادند.

درباره‌ی پست اینستاگرامی واعظی، سخنگوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیحاتی را ارائه کرده اســت. در این پست محمدرضا فرنقی‌زاد به دو موضوع اشاره نمود و مورد بررسی قرار داد. بحث نخست مربوط به اپراتورهای تلفن همراه می باشد که قرار اســت بسته‌های جدیدی به کاربران ارائه شود و بحث دوم مربوط به شرکت‌های ارائه دهنده‌ی L می باشد که قرار اســت توقف فطریقه حجمی اینترنت توسط آنها در مرحله اجرا قرار بگیرد. در حال حاضر این موضوع فقط در حد یک پیشنهاد اســت و در کمسیون مربوط مطرح نشده اســت.
معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی‌ پیش از این درباره طرح‌های رایج جهانی گفته بود در سراسر دنیا ارایه اینترنت ثابت به صورت فطریقه حجمی اینترنت مداول نمی باشد. شاهکوه در مورد حذف محدودیت سرویس حجمی اظهار داشت :
باید محتوا با حجم بالاتر آسانتر در اختیار مردم قرار گیرد و محدودیت‌های حجم از میان برداشته شود؛ زیرا الگوی مصرف اینترنت ایـــرانی‌ها نشان دهنده آن اســت که مشترکان فعلی اغلب از سرویس‌های حجیم ویدیویی و داخلی بهره میگیرند.
از میان برداشتن اینترنت حجمی در ایـــران می‌تواند به عنوان یکی از پراهمیت ترین و سودمندترین رویدادهای چند ‌ســال گذشته در زمینه فناوری اطلاعات کشور باشد و خشنودی کاربران را فراهم نماید.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته جنجال یک پست اینستاگرامی؛ اینترنت حجمی حذف می شود؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.