• تاریخ : ۱۷ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

خوراکی های بسیار ســالم و مفید اما گران

 

وقتی می‌گوییم محصول غذایی ســالم منظور ما لزوما مواد غذایی ارگانیک نیست.محصولات غذایی ســالم آنهایی هستند که افزودنی‌‌های شیمیایی به آنها اضافه نشده یا در حد مجاز و مطابق با اســتانداردها در تولید به‌کار رفـــــته باشد. این محصولات معمولا نسبت به موادغذایی‌ای که به‌صورت تجاری تولید می‌شوند با بدن و متابولیسم آن سازگاری بیشتری دارند.

 

اما لازم اســت بدانید که محصولات ارگانیک با هدف حفظ سلامت آب، خاک و ماده غذایی بدون هیچ‌گونه ماده شیمیایی تولیدشده و تمام فرایند آن از تولید تا بسته‌بندی و عرضه تحت کنترل اســتاندارد مخصوص محصولات ارگانیک اســت که هزینه بالایی دارد. دقت کنید که اگر بخواهید محصولاتی که در ادامه معرفی می‌کنیم را از نوع ارگانیک تهیه کنید باید هزینه بیشتری بپردازید.ولی باید بدانیم ارزش سلامتی خیلی بیشتر از این حرفهاســت.

 

لبنیات پروبیوتیک
سیستم گوارشی بسیاری از ما تحمل لاکتوز موجود در شیر را ندارد و خوردن کمی شیر یا فرآورده‌های آن ممکن اســت باعث ایجاد نفخ شود. لبنیات پروبیوتیک محصولاتی با باکتری‌های مفید هستند که پس از مصرف و ساکن‌شدن در روده می‌توانند به کم‌کردن اثر میکروب‌های مضر برای سیستم گوارشی کمک‌ کنند. خوردن این نوع لبنیات به جلوگیری از سرطان روده‌کوچک و کبد، بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش کلسترول خون و بهبود جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در غذا کمک می‌کند.

 

علاوه بر این به افرادی که در حال مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها هستند، توصیه می‌شود زیرا از آن بخش از عوارض این دارو که مرتبط با دستگاه گوارش‌ اســت، جلوگیری می‌کند. هنگام خرید این محصولات باید برچسب تغذیه‌ای آن‌ را خوانده و اطمینان حاصل کنید که در میلی‌لیتر یا میلی‌گرم آن حداقل یک میلیون باکتری پروبیوتیک وجود داشته باشد، چرا که اگر از این مقدار کمتر باشد خواص ذکرشده را نخواهد داشت. در حال حاضر یک ماســت ۹۰۰‌گرمی پروبیوتیک را می‌توانید با حدود ۳‌هزار و ۵۰۰تومان، پنیر پروبیوتیک ۳۰۰ گرمی را با حدود ۴‌هزار تومان و شیر یک لیتری با این خاصیت را حدود ۲‌هزار و ۵۰۰تومان بخرید.

 

ماکارونی‌های فاقد گلوتن
گلوتن پروتئینی اســت که در گندم و جو وجود دارد. بیشتر ماکارونی‌هایی که در بازار پیدا می‌کنید دارای این پروتئین هستند. اما سیستم گوارش برخی از ما قادر به جذب این ماده نیست و تنها راه‌‌حل آن حذف گلوتن از برنامه غذایی اســت. اما لازم نیست حتما به این بیماری مبتلا باشید تا از ماکارونی‌ها یا مواد فاقد گلوتن اســتفاده کنید،

 

اگر پس از خوردن یک وعده ماکارونی تا یک روز بعد در معده‌تان احساس سنگینی می‌کنید می‌توانید سراغ نوع بدون گلوتن آن بروید. توجه کنید که تا چند ســال پیش تنها نوع خارجی این محصول در بازار موجود بود اما مدتی اســت تولیدکننده‌های ایـــرانی برای نخستین‌بار توانسته‌اند ماکارونی سفید یا همان ماکارونی فاقد گلوتن و مواد افزودنی صنعتی را تولید کنند. این ماکارونی از گندم دیم که گندمی سخت‌تر و دراز‌تر از حد معمول اســت تهیه شده.

 

هضم این نوع ماکارونی بسیار راحت بوده و تنها در ۳‌دقیقه حاضر می‌شود. قیمت یک بسته ۷۰۰‌گرمی آن حدود ۳ تا ۴ هزار تومان اســت. اگر بخواهید نوع خارجی آن را بخرید برای یک بسته ۵۰۰ گرمی باید حدود ۱۰تا ۱۵‌هزار تومان هزینه کنید.

 

روغن کنجد
روغن کنجد به‌دلیل ترکیب اسیدهای چرب غیراشباع به‌عنوان بهترین روغن برای اســتفاده در حرارت زیاد شناخته می‌شود، به همین دلیل برای سرخ کردن و پخت‌وپز می‌توان آن را به‌کار برد. این روغن به کاهش کلسترول بد خون، جلوگیری از برخی سرطان‌ها، سلامت پوست و مو، پیشگیری از پوکی اســتخوان و… کمک می‌کند.

 

توما اما دقت کنید تمام این فواید به معنی آن نیست که هر میزانی از این روغن را در طول روز مصرف کنید. کالری این روغن نیز مانند روغن‌های دیگر اســت و اســتفاده بیش از حد آن باعث چاقی و دردسرات خاص دیگر می‌شود. توجه کنید که حتما از برند آشنای این محصول خرید کنید زیرا روغن‌های کنجد زیادی با این نام در بازار به فطریقه می‌رسد که با روغن‌های دیگر ترکیب شده و به‌دست شما می‌رسد.

 

اســتان یزد و شهر اردکان حیاتی‌ترین تولید‌کننده‌های این روغن هستند که برندهای سنتی و قدیمی همگی در آنجا فعالیت دارند؛ می‌توانید این محصول را به آنها سفارش داده یا شخصا برای خرید مراجعه کنید. علاوه بر این لازم اســت به پروانه بهداشتی‌ای که روی محصول درج شده دقت کنید. یک بطری یک لیتری از این روغن را می‌توانید حدود ۲۰ تا ۳۰هزار تومان بخرید.

 

دانه کینوا
کینوا دانه یک گیاه سنتی ا‌ست که قدمتی ۵۰۰ســاله دارد. این دانه در ارتفاعات بالای رشته‌ کوه‌های واقع در آمریکای جنوبی کشت می‌شود و به خاویار گیاهی معروف اســت. بله! دانه کینوا تقریبا گران اســت اما ارزش غذایی شگفت‌انگیزی دارد. کینوا را می‌توانید به‌عنوان غذای اصلی، در وعده صبحانه و در نان، شیرینی و حتی کیک و دسر اســتفاده کنید.

 

کافی اســت آن را به‌مدت ۱۵‌دقیقه در آب بپزید و بعد آبکش کنید، سپس می‌توانید از آن در تهیه انواع غذاها اســتفاده کنید. دانه کینوا یک منبع کامل پروتئین اســت که آن را برای جلوگیری از کم‌خونی، تقویت سیستم ایمنی بدن، تنظیم قند خون، جلوگیری از شکل‌گیری نامناسب اســتخوان‌ها در کودکان و پوکی اســتخوان در ســالمندان، بهبود عملکرد دستگاه گوارش و… توصیه می‌کنند.

 

جالب اســت بدانید که فضانوردان ناسا در سفرهای هوایی خود در هر وعده از کینوا اســتفاده می‌کنند. دقت کنید که دانه کینوا در ۳ رنگ طلایی(سفید)، قرمز و سیاه موجود اســت که طعم آنها کمی با یکدیگر متفاوت اســت. دانه کینوا طلایی متداول‌ترین نوع آن اســت و راحت‌تر در بازار پیدا می‌شود. در حال حاضر یک بسته ۲۵۰ گرمی از این محصول را می‌توانید حدود ۳۵‌هزار تومان بخرید.

 

پودر سبوس برنج
برنج سفیدی که ما می‌خوریم فاقد ویتامین‌‌های لازم برای بدن اســت. در واقع برای تهیه این برنج، سبوس آن دور ریخته می‌شود، حال آنکه این ماده، سرشار از ویتامین‌های حیاتی مثل ویتامین‌های گروه B اســت. سبوس برنج از ریزش مو جلوگیری می‌کند و با وجود ویتامین E و خاصیت آنتی‌اکسیدانی می‌تواند نقش یک ضد‌چروک پوست را داشته باشد.

 

علاوه بر آن در تقویت اعصاب نیز مؤثر اســت و به بهبود عملکرد سیستم گوارشی کمک می‌کند. دقت کنید که شلتوک برنج را به‌عنوان سبوس به اشتباه نخرید، شلتوک پوسته‌ای زمخت بوده و خوراکی نیست اما سبوس برنج لایه نازک رویه برنج اســت که بین شلتوک و دانه سفید برنج قرار دارد. علاوه بر آن حتما از برند شناخته‌شده‌ای خرید کنید زیرا بیشتر سبوس‌های برنج در فرایند خشک‌کردن برنج در محیط‌های غیربهداشتی قرار می‌گیرند.

 

درنظر داشته باشید که روزانه ۲ قاشق مرباخوری از این محصول را می‌توانید به ماســت، شیر، سوپ، ســالاد، خورش و.. اضافه کنید اما بهتر اســت بیش از این مقدار مصرف نشود. یک بسته یک کیلوگرمی از برند شناخته‌شده این محصول را می‌توانید حدود ۳۶ هزار تومان بخرید و مدت‌ها اســتفاده کنید.

 

فال روزانه یکشنبه 28 خرداد 1396 خوراکی های بسیار ســالم و مفید اما گران

این مطلب از وب سایت بزرگ توما درج گردیده اســت

نوشته خوراکی های بسیار ســالم و مفید اما گران اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.