• تاریخ : ۱۲ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

شکست بخش اجتناب‌ناپذیر رسیدن به موفقیت اســت. کارآفرینان موفقی مانند اســتیو جابز، جف بزوس، ایلان ماسک و مارک زاکربرگ نیز این موضوع را تجربه کرده‌اند.

شکست خوردن در کارآفرینی و امور مربوط به راه‌اندازی کسب‌و‌کار یک امر ذاتی اســت. درواقع بسیاری از کارآفرینان شکست را به‌عنوان گامی به سوی موفقیت در نظر می‌گیرند. آن‌ها حتی شکست‌های خود را جشن می‌گیرند؛ زیرا می‌دانند که شکست‌هایشان بهترین منبع برای یاد گرفـــــتن درس‌های جدید هستند. وینستون چرچیل می‌گوید: «موفقیت آخر مسیر نیست و شکست هم کشنده نیست؛ این شجاعت برای ادامه دادن مسیر اســت که اهمیت دارد.»

در ادامه‌ی این مقاله‌ی توما، صحبت‌های ۴ نفر از بزرگ‌ترین کارآفرینان دنیا را درباره‌ی شکست و درس‌هایی که می‌توان از آن‌ها یاد گرفـــــت، بررسی خواهیم کرد.

90bcb53e 5a98 48be 9ae6 fca12187c399 درس‌هایی در مورد شکست از زبان کارآفرینان بزرگ

۱- شکست را راهی به سوی اختراعات جدید در نظر بگیرید

جف بزوس، بنیان‌گذار شرکت آمازون می‌گوید: «من اشتباهات بزرگی در آمازون مرتکب شده‌ام، اشتباهاتی که میلیاردها دلار هزینه داشته اســت.»

اما با این حال او هیچ‌وقت اجازه نداد که شکست کارش را متوقف کند. او در اولین نامه‌اش به سهام‌داران در ســال ۱۹۹۷ نوشت: «ما به یاد گرفـــــتن ادامه خواهیم داد؛ چه از پیروزی‌ها و چه از شکست‌ها» از آن زمان به بعد او در هر نامه‌ای که به سهام‌داران آمازون می‌نویسد، از کلمه‌های «اختراع» و «شکست» اســتفاده می‌کند و روی این موضوع تأکید دارد که تحمل شکست، بخش بزرگی از فرهنگ و دلیل موفقیت شرکت آمازون اســت. به‌عنوان مثال او در ســال ۲۰۱۴ در نامه‌ی دیگری به سهام‌داران نوشت: «شکست خوردن یک امر اختیاری نیست و همواره اتفاق می‌افتد و منجر به اختراع چیزهای جدید می‌شود. ما به شکست خوردن اعتقاد داریم و آن‌قدر در راهمان پیش می‌رویم که بتوانیم به موفقیت برسیم.» این اتفاق در ســال ۲۰۱۶ نیز تکرار شد و او در نامه‌اش نوشت: «یکی از جاهایی که فکر می‌کنم ما در آن متمایز هستیم، شکست اســت. من معتقدم که ما بهترین جا برای شکست خوردن در دنیا هستیم و تمرین خوبی برای آن انجام داده‌ایم. اگر شما برای انجام کاری تنها ۱۰ نسبت شانس موفقیت داشته باشید یعنی از هر ۱۰ بار تلاش ۹ بار شکست خواهید خورد؛ اما به این معنی نیست که از انجام آن کار طفره بروید.»

۲- شکست خوردن باعث پیشرفـــــت می‌شود

بنیان‌گذار شرکت‌های اسپیس‌ایکس و تسلا یعنی ایلان ماسک، یک جمله‌ی معروف دارد که می‌گوید: «اگر هدفت ماه باشد، حتی اگر به آن نرسی جایی در میان ستارگان فرود خواهی آمد.» او شخصی اســت که به داشتن یک سابقه‌ی کاری پر از شکست‌های حماسی افتخار می‌کند. او در مورد شرکت تسلا گفته اســت: «من فکر می‌کردم که ایده‌‌ی راه‌اندازی این شرکت شکست می‌خورد؛ اما بعد پیش خودم فکر کردم که حداقل می‌توانم ذهنیت اشتباه مردم را نسبت به زشت و آهسته بودن ماشین‌های الکتریکی تغییر بدهم.» در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که اگر انتظار موفق شدن نداشته باشیم، پس چرا باید برای آن تلاش کنیم؟ ماسک در پاسخ به این سؤال گفت: «اگر چیزی واقعا از اهمیت زیادی برایتان برخوردار اســت باید برای آن تلاش کنید؛ حتی اگر بدانید که نتیجه‌ی آن شکست خواهد بود.» ایلان ماسک با ریسک کردن توانست خودش را در میان ستاره‌ها قرار دهد. او در رابطه با اسپیس‌ایکس گفته اســت: «می‌خواهم از لحاظ سرمایه به اندازه‌ای برسیم که خیالمان راحت باشد شرکت می‌تواند ۳ شکست متوالی را تجربه کند و دردسری پیش نیاید.» او کاملا انتظار شکست خوردن دارد و می‌گوید: «شکست یک انتخاب اســت. اگر هیچ شکستی تجربه نمی‌کنید؛ یعنی به‌اندازه‌ی کافی در کارتان خلاقیت ندارید. ما باید به شکست خوردن در موضوعات جدید پایبند باشیم.»

7438e7a2 bdfa 47d2 807f c311ed7fe3c0 درس‌هایی در مورد شکست از زبان کارآفرینان بزرگ

۳- به سمت شکست بروید و از آن درس بگیرید

مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار فیسبوک می‌گوید: «حتی زحمت اجتناب کردن از شکست به خودتان ندهید؛ زیرا هزاران مدل از آن را تجربه خواهید کرد. هیچ‌ چیز غیر ممکن نیست، شما باید خیلی سریع از شکست‌های خود درس بگیرید و دوباره به سمت دیوارها حرکت کنید.» او معتقد اســت که انسان‌های موفق بیشتر از دیگران شکست خوردن را تجربه می‌کنند. زاکربرگ در یکی از جلسات پرسش و پاسخ در ســال ۲۰۱۵ گفت: «اگر انسان موفقی هستید، یعنی بیشتر کارهایی که انجام داده‌اید با شکست مواجه شده اســت. تنها چیزی که اهمیت دارد این اســت که چه درسی از اشتباهات خود گرفـــــته‌اید.» او معتقد اســت که انسان‌ها با اشتباهاتشان قضاوت نمی‌شوند و می‌گوید: «شما با هزاران شکست روبه‌رو خواهید داشت. مطمئن باشید هیچ‌کس دورانی را که شکست می‌خوردید، به یاد نخواهد آورد. آن‌ها همیشه پیروزی‌ها را به خاطر خواهند سپرد.»

۴- بر کارهایی که مهارت دارید تمرکز کنید

اســتیو جابز معتقد بود که اشتباهات در هر حال صورت می‌گیرند و شما نمی‌توانید همه را از خودتان راضی نگهدارید. او در ســال ۱۹۸۵ به دلیل فطریقه ناموفق کامپیوتر Lisa، از اپل، شرکتی که خودش در راه‌اندازی آن دست داشت اخراج شد. او در مدتی که از اپل دور بود، یک شرکت کامپیوتری به نام NeXT راه‌اندازی کرد. این شرکت مدتی بعد توسط اپل خریداری شد و اســتیو جابز را دوباره به اپل برگرداند. او در ســال ۱۹۹۷ و مدتی بعد از بازگشتش در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل (WWDC) شرکت کرد. یکی از شرکت کنندگان از انتخاب اســتیو جابز نسبت به متوقف کردن تعدادی از برنامه‌ها از جمله OpenDoc انتقاد کرد. او در پاسخ به این فرد گفت: «شما می‌توانید گاهی اوقات دیگران را از خودتان راضی نگهدارید. اما یکی از سخت‌ترین چیزها هنگام تأثیرگذار کردن تغییرات، این اســت که در بعضی از زمینه‌ها حق با افرادی مانند این جناب جناب محترم اســت.» او توضیح داد که شما باید تجربه‌ی مشتری‌ها را در اولویت خود قرار دهید و سپس با اســتفاده از تکنولوژی به سمت آن بروید. این یعنی باید تعداد پروژه‌های خود را محدود کنید و وقت و انرژی خود را روی مواردی بگذارید که آینده‌ی درخشان‌تری دارند. جابز در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفت: «چیزهای زیادی در زندگی وجود دارند که من هیچ اطلاعاتی در مورد آن‌ها ندارم و بابت این موضوع معذرت می‌خواهم. بعضی از اشتباهات در مسیر شما وجود دارند و به هر حال اتفاق می‌افتند و این چیز خوبی اســت؛ زیرا حداقل تصمیمی در این راه گرفـــــته شده اســت که می‌توانیم در آینده آن را پیدا کنیم و دردسرش را از بین ببریم.»

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته درس‌هایی در مورد شکست از زبان کارآفرینان بزرگ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.