• تاریخ : ۱۴ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

آیا از نظر جناب جنابان اگر ایـــران با شرکت اوگاندایی “سان آنگول آنگولا” و شرکت های هندی او.ان.جی.سی” و “هندوجا” همکاری کند خوب و افتخار آفرین اســت ولی همکاری با یکی از برترین شرکت های نفت و گاز جهان و بهره مندی از تکنولوژی روز جهان، باعث دل آشوب می شود؟!

توما ؛ جعفر محمدی – بزرگ ترین میدان گازی جهان، در خلیج فارس واقع شده و بین ایـــران و قطر مشترک اســت. طبق مقررات بین المللی هم، هر کدام از دو کشور نیز چقدر که خواســت می تواند از میدان مشترک برداشت کند و این گونه نیست که موجودی میدان، بین آنها تقسیم شود.

قطری ها، ســال هاســت که با اســتفاده از تکنولوژی های روز دنیا که در اختیار شرکت های معتبر جهانی مانند اکسون موبیل آمریکا، توتال فرانسه، میتسویی ژاپن و… اســت در حال برداشت از این میدان مشترک گازی هستند و به برکت همین برداشت ها نیز توانسته اســت بالاترین درآمد سرانه در کل جهان را به خود اختصاص دهد.

در این سو و در ایـــران، تأسیسات و فازهای پارس جنوبی مستقر شده اســت که کارشان همانند تاسیسات مشابه قطری، اســتخراج گاز میدان مشترک اســت.
تا قبل از تحریم های هسته ای، ایـــران نیز مانند قطر از توان فنی و سرمایه گذاری بین المللی برخوردار بود و تکمیل فازها، طبق برنامه پیش می رفـــــت تا از قطر عقب نیفتیم. فاز ۳ و ۲ را توتال فرانسه با قیمت ۲ میلیارد دلار در ۲ ســال ساخت و تحویل ایـــران داد و هم اکنون، ســال هاســت که ایـــران از همین فاز، میلیاردها دلار درآمدزایی می کند.

پارس جنوبی؛ ایـــران هنوز در حال تکمیل فازهایش در این منطقه اســت

715540 592 دل دلواپسان برای «سان آنگول آنگولا» تنگ شده اســت: ما توتال نمی خواهیم!

اما با شروع تحریم ها، شرکت های معتبر و دارای فناوری روز، از ایـــران رفـــــتند. شرکت های داخلی نیز برای ساخت فازهای بعدی، با دردسرات فنی و مالی متعددی رو به رو بودند به گونه ای که گاه به خاطر چند قطعه، کل پروژه یک فاز مدت ها به تعویق می افتاد.

قطعات به طور قاچاقی وارد می شدند. یک بار  یکی از مسوولان از پارس جنوبی بازدید کرد و تصــویر هایش در رسانه ها منتشر شد. در آن تصــویر ها مشخص شد که برخی قطعات از یک شرکت خارجی تهیه شده اســت. لابی ضد ایـــرانی، به اســتناد همان تصــویر ها، سراغ آن شرکت رفـــــت و مانع از ادامه همکاری اش با ایـــران شد.
قطعات خریداری شده برای فازهای پارس جنوبی، با چند برابر قیمت به دست ایـــران می رسید؛ آن هم بدون گارانتی و نصب و خدمات پس از فطریقه. حتی در مواردی، تعیین اصالت کالا هم میسر نبود که آیا این قطعه واقعاً آلمانی اســت یا واسطه ها از چین خریده اند و به اسم قطعه آلمانی، به چند برابر قیمت به ایـــران فروخته اند، چرا که امکان اســتعلام هم وجود نداشت.

تاسیسات مدرن گازی قطر برای برداشت از میدان مشترک با ایـــران/قطر همچنین مالک بزرگترین ناوگان کشتی های حمل گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) دنیاســت

715543 511 دل دلواپسان برای «سان آنگول آنگولا» تنگ شده اســت: ما توتال نمی خواهیم!
715542 970 دل دلواپسان برای «سان آنگول آنگولا» تنگ شده اســت: ما توتال نمی خواهیم!

چند بار هم تلاش شد که ایـــرانی ها از تنهایی فنی و مالی درآیند و برخی کشورهای خارجی نیز وارد پارس جنوبی شوند تا بیش از آنچه بودیم، از قطر عقب نمانیم ولی نشد که نشد.

بدین ترتیب، فازهای ایـــرانی پارس جنوبی، با بیش از ۴-۳ برابر قیمت واقعی و در زمانی ۳-۲ برابر طولانی تر از موعد طبیعی ساخته شدند و این در حالی بود که هر یک روز تعویق در تکمیل پارس جنوبی، مترادف میلیون ها دلار ضرر برای ایـــران و سود خالص برای قطر اســت.

مراسم بارگیری محموله صادراتی شماره ۱۰۰۰۰ گاز طبیعی ال ان جی قطر با همکاری شرکای خارجی

715544 147 دل دلواپسان برای «سان آنگول آنگولا» تنگ شده اســت: ما توتال نمی خواهیم!

اکنون بعد از ســال ها و به لطف برجام، ایـــران توانسته اســت “توتال” ، یکی از غول های نفت و پتطریقهیمی جهان را به پارس جنوبی بازگرداند تا بلکه با سرعت دادن به روند تکمیل فازهای باقی مانده، بخشی از عقب ماندگی های چند ســال گذشته، جبران شود.

سه دلیل دلواپسان و کاسبان تحریم برای نگرانی از حضور توتال در ایـــران   برخی در داخل کشور، عزم شان جزم اســت که نبینند و نشنوند و نفهمند. گویا دستور دارند با همه اقدامات دولت روحانی مخالفت کنند و کارهای خوب را بد جلوه دهند.

روحانی، زنگنه، ظریف و همکاران شان توانسته اند بعد از ســال ها، با آوردن توتال فرانسه -که از بزرگ ترین برندهای صنعت پتطریقهیمی جهان اســت- پارس جنوبی را به تکنولوژی روز جهان متصل کنند.

715550 622 دل دلواپسان برای «سان آنگول آنگولا» تنگ شده اســت: ما توتال نمی خواهیم!

از این رویداد، دو گروه ناراحت اند؛ یکی قطر اســت که تا حالا خیالش راحت بود که ایـــران، حالا حالاها نمی تواند قد علم کند و باید با تکنولوژی قدیمی و با کندی، فازهایش را پیش ببرد.
گروه دیگر، دلواپسان و کاسبان تحریم هستند. حضور توتال و نظایر آن در ایـــران، چند نتیجه دارد که هر چند برای کشور خوب اســت ولی حال دلواپسان را بد می کند:

۱ – حضور توتال، رشد پارس جنوبی را تسریع می کند، درآمد کشور را بالا می برد، اشتغالزایی می کند، تکنولوژی را به داخل می آورد و در نهایت منجر به افزایش رشد اقتصادی کشور می شود. موفقیت دولت روحانی، هرگز خوشایند کسانی نیست که تمام تلاش آنها، به شکست کشاندن او و راهیابی به نهاد ریاســت جمهوری در ســال ۱۴۰۰ اســت.

۲ – آمدن توتال، راه را برای حضور شرکت های معتبر دیگر جهان در ایـــران -چه در نفت و گاز و چه در سایر حوزه ها- باز می کند.
برخی شرکت ها در سطح جهانی، بسیار شاخص هستند و حضور یا عدم حضورشان در یک کشور می تواند به سایرین نیز خط دهی کند. توتال یکی از این شرکت هاســت.
با آمدن شرکت های معتبر جهانی، دلالال و کاسبان تحریم نخواهند توانست یکه تازی کنند و یک شبه راه صدســاله بپیمایند.

۳کار با تکنولوژی بالا، سرعت زیاد و قیمت پایین، امکان مقایسه را فراهم می کند. خیلی ها نگران چنین مقایسه ای هستند.

 از بزرگ آنگولا تا توتال فرانسه!

دلواپسانی که این روزها، علیه توافق ایـــران و توتال سم پاشی می کنند، گویا یادشان رفـــــته اســت که دولت محبوب شان، برای توسعه پارس جنوبی، دست به دامن شرکت های آنگولایی و هندی شده بود.

715538 634 دل دلواپسان برای «سان آنگول آنگولا» تنگ شده اســت: ما توتال نمی خواهیم!

کسانی که امروز گریبان پاره می کنند که چرا در این قرار داد، سهم توتال ۵۰٫۱ نسبت اســت، چرا وقتی شرکت ملی نفت ایـــران به اوگاندایی ها و هندی ها پیشنهاد ۶۰ نسبتی می داد سکوت کرده بودند؟ حال بماند تفاوت تکنولوژی امروز فرانسه با تکنولوژی ۸ ســال قبل اوگاندا و هند!

آیا از نظر جناب جنابان اگر ایـــران با شرکت اوگاندایی “سان آنگول آنگولا” و شرکت های هندی او.ان.جی.سی” و “هندوجا” همکاری کند خوب و افتخار آفرین اســت ولی همکاری با یکی از برترین شرکت های نفت و گاز جهان و بهره مندی از تکنولوژی روز جهان، باعث دل آشوب می شود؟!

جالب اینجاســت که همان شرکت های آفریقایی و هندی هم در ایـــران نماندند و هنگام ترک شان نیز در داخل نوشتند که فلان شرکت “بزرگ” ایـــران را ترک کرد ولی الان از حضور توتال در ایـــران، غمگین شده اند!

715537 483 دل دلواپسان برای «سان آنگول آنگولا» تنگ شده اســت: ما توتال نمی خواهیم!

قضیه این دولت و آن دولت نیست؛ قضیه منافع ملی ایـــران اســت و قطری که بعد از برجام، مجدداً برای افزایش برداشت از میدان مشترک گازی، برنامه ریزی کرده اســت.
ما اگر از شرکت های بزرگ برای سرمایه گذاری مالی و فنی در پارس جنوبی دعوت نکنیم، نه تنها از درآمد گازی در دهه های آینده محروم می مانیم بلکه ذخایر تکرار نشدنی پارس جنوبی را به قطری ها تقدیم می کنیم. فهمیدن این، کار سختی نیست.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته دل دلواپسان برای «سان آنگول آنگولا» تنگ شده اســت: ما “توتال” نمی خواهیم! اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.