• تاریخ : ۴ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

1294496 255 ســالانه 100 هزار ایـــرانی به سرطان مبتلا می‌شوند

خبرگزاری ایرنا: قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در ســال ۲۰۱۵ میلادی، بیش از ۹۲ هزار ایـــرانی دچار سرطان شدند که با احتساب سرطان‌های پوستی، این میزان به بیش از ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد.

 ایرج حریرچی، روز یکشنبه با تاکید بر نقش حیاتی رسانه ها در اطلاع رسانی در مورد بیماری‌ها و عوامل خطر ایجاد کننده بیماری ها گفت: میزان ابتلا به سرطان در ســال ۲۰۱۲ میلادی در مردان و زنان ایـــرانی به ترتیب ۱۳۴ و ۱۲۸ در هر صد هزار نفر بوده اســت در حالی که متوسط جهانی آن به ترتیب ۲۰۵ و ۱۶۵ اســت یعنی بروز سرطان در ایـــران بسیار کمتر از متوسط جهانی اســت.

سخنگوی وزارت بهداشت به نقشه سازمان جهانی بهداشت که کشورها را از نظر شاخصی تحت عنوان بروز اســتاندارد شده سنی سرطان (ASR) به ۵ دسته تقسیم کرده اســت، اشاره کرد و گفت: ایـــران در این طبقه‌بندی به ترتیب نزولی، در دسته ۴ قرار می گیرد (یعنی پایین‌تر از متوسط جهانی اســت) و میزان بروز سرطان در ایـــران در میان ۱۸۳ کشوری که اطلاعات آنها ثبت شده اســت، در رده ۱۲۳ قرار دارد.

وی تاکید کرد: این بدان معنا نیست که سرطان در کشور ما مثل تمام کشورهای دنیا در حال افزایش نیست، بلکه این بیماری جزء سه عامل اصلی مرگ و میرها به شمار می‌رود و ما تمام اقدامات بهداشتی و درمانی خود را به کار می‌گیریم که آمار ابتلا را کاهش دهیم.

حریرچی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت، طی ۴ ســال گذشته تلاش زیادی کرده اســت تا با ارائه آمارهای درست و برگزاری پویش‌های ملی و منطقه‌ای به آگاهی عمومی درباره بیماری سرطان بیفزاید و از این راه در جهت پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گام بردارد.

وی گفت: از رسانه ها می‌خواهیم که منطبق با واقعیات اخبار را منتشر کنند تا اطلاع رسانی‌ها از این طریق مثمر ثمر تر واقع شود و شاهد کاهش آمار این بیماری در کشور باشیم.

حریرچی افزود: اطلاع رسانی ها در زمینه بیماریها باید مبتنی بر منابع کاملا ثابت شده علمی باشد چرا که افراط و تفریط در مورد انتشار اخباری که مرتبط با شیوع عوامل خطر و شیوع بیماری اســت می تواند نتیجه ای برتصــویر داشته باشد.

وی گفت: رســالت اصلی رسانه همواره اطلاع رسانی به موقع، صحیح و مستند اســت. علیرغم هدف مثبتی که رسانه‌ها در این خصوص دارند، گاهی با اســتناد به منابع غیر معتبر یا برداشت‌های غلط از منابع درست، راه را به اشتباه می‌روند و به جای افزایش آگاهی و تعهد عمومی برای پیشگیری از سرطان، زمینه نگرانی‌های بی‌مورد را فراهم می‌آورند یا به جای تاکید بر وظایف و مسئولیت های حیاتی دولت و مردم سبب گمراهی مخاطبان می شوند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته ســالانه ۱۰۰ هزار ایـــرانی به سرطان مبتلا می‌شوند اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.