• تاریخ : ۳ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

نخست‌وزیر عراق در دومین ایستگاه از سفر منطقه‌ای خود دیروز در راس هیاتی عالی‌رتبه وارد تهران شد و با مقامات ارشد ایـــران دیدار و رایزنی کرد.

137651 659 سه ماموریت العبادی در تهران

 

حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق به همراه ۵ وزیر کابینه خود و با اســتقبال محمد‌رضا نعمت‌زاده وزیر صنعت وارد تهران شد 
 
به نقل دنیای اقتصاد، نخست‌وزیر عراق در دومین ایستگاه از سفر منطقه‌ای خود دیروز در راس هیاتی عالی‌رتبه وارد تهران شد و با مقامات ارشد ایـــران دیدار و رایزنی کرد.

 

حیدرالعبادی که دیروز پس از سفر به عربستان وارد ایـــران شده اســت، نسبتد اســت تا موضوعاتی همچون مبارزه موثر دوجانبه و منطقه‌ای با تروریسم، میانجیگری میان ایـــران و عربستان و تحکیم روابط راهبردی با تهران را در دستور کار قرار دهد.

 

پیش‌تر سفیر ایـــران در عراق درخصوص جزئیات این سفر گفته بود که این سفر نشان دهنده عزم و اراده جدی مقامات ایـــرانی برای توسعه روابط با عراق در تمام زمینه‌ها و ادامه حمایت از ملت، دولت، ارتش و حشد شعبی در نبرد تمام‌عیار با تروریست‌های تکفیری و از جمله بر حمایت از رفع چالش‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی عراق اســت. سخنگوی دولت نیز روز گذشته با اشاره به ممتاز بودن روابط تهران و بغداد گفت که دو کشور در سه حوزه از جمله روابط دینی-مذهبی، مرزی و مبارزه با تروریسم دارای نقاط اشتراک و همکاری هستند.
 
حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق به همراه ۵ وزیر کابینه خود و با اســتقبال محمد‌رضا نعمت‌زاده وزیر صنعت وارد تهران شد و سپس اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی، در مجموعه نهاد ریاســت‌جمهوری، از حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق به‌طور رسمی اســتقبال کرد.

 

دو طرف پس از این مراسم رسمی، مذاکرات خصوصی خود را پیرامون راهکارهای توسعه مناسبات دوجانبه و حیاتی‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی آغاز کردند. پس از این دیدارها، نخست‌وزیر عراق با رئیس‌جمهوری ایـــران و مقام معظم رهبری دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

عبادی پیش از تهران سفری هم به عربستان داشت و با مقامات عالی‌رتبه سعودی هم دیدار و رایزنی کرده بود. پس از تهران نیز عبادی عازم کویت خواهد شد تا به این ترتیب، سفر منطقه‌ای خود را به سه کشور خاتمه دهد. درخصوص اهداف این سفر باید به ۳ محور اصلی اشاره کرد.
 
مبارزه موثر با تروریسم
یکی از اصلی ترین محورهای سفر نخست‌وزیر عراق به عربستان و ایـــران را باید در چارچوب مبارزه موثر و فراگیر با موضوع تروریسم در منطقه و به‌خصوص عراق و سوریه بدانیم. دغدغه اصلی مقامات بغداد در شرایط کنونی این اســت که با اســتفاده از ظرفیت‌های تهران و دیگر بازیگران حیاتی منطقه‌ای، ضربات نهایی را به تروریست‌ها و گروه داعش وارد کنند.

 

از آنجا که بخش عمده‌ای از سرزمین عراق از وجود تروریست‌ها پاک‌سازی شده اســت و فعالیت این گروه‌ها به مرزهای غربی عراق محدود شده اســت، ادامه این مبارزه اهمیت راهبردی دارد. در چنین فضایی که ایـــران همواره در کنار دولت و ملت عراق بوده و کمک‌های نظامی، مادی و انسانی زیادی به مقامات بغداد برای رها شدن از دست تروریست‌ها داده اســت، تایید این نقش و تاکید بر ادامه آن در دستور کار حیدرالعبادی در مقطع کنونی قرار گرفـــــته اســت.
 
تحکیم روابط راهبردی با ایـــران
تاکید بر تعمیق هر چه بیشتر روابط با جمهوری اسلامی ایـــران در تمامی زمینه‌ها بخشی از راهبرد عراق در یک دهه اخیر بوده اســت. روابط سیاسی، نظامی، امنیتی –اطلاعاتی و اقتصادی گسترده عراق با ایـــران که آن‌را تبدیل به یک روابط چندجانبه و در هم تنیده کرده اســت، باعث شده تا نخست‌وزیر عراق در‌جریان سفر خود به ایـــران آن‌را با جدیت بیشتری دنبال کند.

 

به‌خصوص که در دو هفته اخیر که زمزمه‌هایی مبنی بر پیوستن عراق به ائتلاف غربی-عربی مطرح شده بود، مقامات عراق و در راس آنها نخست‌وزیر بر روابط ویژه با تهران تاکید و ابراز داشتند که روابط با تهران را فدای سایر روابط نخواهند کرد. بنابراین در فضای پس از داعش و بازگشت امنیت و آرامش به عراق، لزوم تقویت روابط در ابعاد اقتصادی، به‌ویژه بازسازی آثار جنگ و خرابی از اهمیت اساسی برخوردار اســت.

 

بنابراین با توجه به تجارت قابل قبول تهران و بغداد، زمینه‌ها برای افزایش سرمایه‌گذاری‌ها و بالا بردن تجارت کنونی به اولویت مقامات بغداد در شرایط کنونی تبدیل شده اســت. همچنین اجرایی کردن اولین گام در مقابله با ریزگردها که پیش‌تر در مذاکرات هیات‌های دو کشور بر سر ان توافق شده بود، بعد دیگری از همکاری‌های دو کشور برای حل‌وفصل بحران ریزگردهاســت.
 
میانجیگری برای کاهش تنش
اما محور دیگری که به‌نظر می‌رسد در دستور کار حیدرالعبادی در سفر به عربستان و سپس ایـــران قرار گرفـــــته اســت، میانجیگری برای کاهش تنش‌ها بین دو کشور اســت. ازآنجا که عراق به‌دلیل شرایط بحرانی و دردسرات داخلی، آسیب زیادی از تنش کنونی میان ایـــران و عربستان خواهد دید، مقامات بغداد توما به این مســاله نسبتدند تا در راســتای کاهش تنش‌ها و تخفیف دادن اختلافات گام بردارند و همچنین این موضوع را به دو کشور اعلام کنند که بهبود روابط با یکی از دو کشور، به منزله نادیده گرفـــــتن دیگری نیست.
 
اگرچه نخست‌وزیر عراق با معادله بسیار سخت برای برقراری توازن در روابط ایـــران و عربستان مواجه اســت، اما تلاش این کشور در ســال‌های اخیر این بوده تا ضمن تحکیم روابط با تهران، بهبود روابط با عربستان پس از تمایل مقامات سعودی برای بازگشت به عراق را در دستور کار قرار دهند.

 

سفر عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در ماه اسفند به بغداد نشان داد که ریاض تمایل دارد خود را به عراق نزدیک کند و در صورت امکان به‌طور تدریجی فاصله‌ای در روابط عراق و ایـــران بیندازد. عربستان سعودی زمانی به فکر افتاد که تلاش کند عراق را به صف عربی بازگرداند که متوجه شد فشارهایی از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا وجود دارد تا حیدرالعبادی از ایـــران فاصله بگیرد و پیمان موجود میان بغداد و تهران را بشکند.
 
به ویژه که ترامپ با پیمان‌های گسترده‌تر که شامل واشنگتن و آنکارا و پایتخت‌های مختلف عربی می‌شود، تلاش دارد حلقه محاصره را علیه ایـــران تنگ‌تر کند. اگرچه برخی از مقامات عراقی می‌گویند که نباید به وعده‌های آمریکا خیلی مطمئن بود و به آنها دل خوش کرد، به‌خصوص که با توجه به حضور احزاب و گروه‌های مسلح پرنفوذ در عراق که اکثرا نزدیک به ایـــران هستند و تلاش می‌کنند منافع ایـــران در عراق را در نظر بگیرند، اجابت این خواســته‌های عربستان و آمریکا سخت به‌نظر می‌رسد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته سه ماموریت العبادی در تهران اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.