• تاریخ : ۱۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

پیش از این توضیحات لازم را ارائه کرده بودم و باز هم الان می‌گویم که ارزش خالص آنچه که سرمایه گذاری کردیم،‌ حدود ۵ میلیارد دلار اســت،‌ البته توتال بیش از این و نزدیک ۶ میلیارد دلار ارزش خواهد آورد.

140914 620 طریقهنگری وزیر نفت در مورد قرارداد «توتال»
وزیر نفت گفت: بعضی‌ها گفته‌اند ۵۰ نسبت و بعضی‌ها گفته اند ۷۰ نسبت کل درآمد میدان نفتی‌مان را به خارجی می‌دهیم، این حرف غلط اســت. حدود ۸۴ میلیارد دلار سهم ایـــران از قرارداد توتال خواهد بود.

به نقل ایسنا، وزیر نفت گفت: بعضی‌ها گفته‌اند ۵۰ نسبت و بعضی‌ها گفته اند ۷۰ نسبت کل درآمد میدان نفتی‌مان را به خارجی می‌دهیم، این حرف غلط اســت. حدود ۸۴ میلیارد دلار سهم ایـــران از قرارداد توتال خواهد بود.
 
 بیژن زنگنه در حاشیه جلسه هیات دولت در ارتباط با قرارداد نفتی با شرکت توتال یادآورشد: پیش از این توضیحات لازم را ارائه  کرده بودم و باز هم الان می‌گویم که ارزش خالص آنچه که سرمایه گذاری کردیم،‌ حدود ۵ میلیارد دلار اســت،‌ البته توتال بیش از این و نزدیک ۶ میلیارد دلار ارزش خواهد آورد. برآورد ما این اســت که ۱ میلیارد آن صرف مالیات و عوارض به دستگاه‌های دولتی خواهد شد.
 
وی ادامه داد: همانطور که پیش از این هم گفته بودیم، ۵۰٫۱ دهم نسبت این قرارداد سهم توتال و ۳۰ نسبت سهم شرکت ملی نفت چین اســت و ۱۹٫۹ دهم سهم شرکت ایـــرانی پترو پارس اســت. اصل پول و سود آن حداکثر ۵۰ نسبت تولید میدانی اســت.
 
زنگنه در پاسخ به برخی شایعات گفت: بعضی‌ها گفته‌اند ۵۰ نسبت و بعضی‌ها گفته اند ۷۰ نسبت کل درآمد میدان را به خارجی‌ها دادیم، این حرف غلط اســت. ما گفته‌ایم درآمد ما از این میدان در طول عمرش با نفت ۵۰ دلار حدود ۸۴ میلیارد دلار خواهد شد ولی آنچه که توتال و مجموعه‌اش طی ۲۰ ســال، طبق آنچه که به تصویب شورای اقتصاد هم رسیده حدود ۱۲ میلیارد دلار خواهد بود،‌ یعنی چیزی حدود کمتر از ۱۵ نسبت درآمد کل میدان در طول عمر میدان خواهد بود.
 
وزیر نفت در همین راســتا ادامه داد: وقتی که دوره بازپرداخت طولانی می شود طبیعتا مبلغ هم بیشتر می‌شود. در قراردادهای متقابل هم که داشتیم همین مقدار دو برابر را تجربه می‌کردیم. این کاری اســت که نوعی سرمایه گذاری خارجی تلقی می‌شود و در شرایطی که بعضی ها از جمله دشمنان ما در آن طرف اقیانوس‌ها و چه دشمنان ما در منطقه،‌ می‌خواســتند تحریم‌ها ادامه پیدا کند و هرگونه سرمایه گذاری خارجی در ایـــران شکل نگیرد ما این حرکت بزرگ را توسط دو شرکت بزرگ معتبر نفتی دنیا انجام داده‌ایم. امیدواریم که این کار برای بخش نفت و سایر بخش‌ها راهگشا باشد.
 
وی در ارتباط با حضور شرکت توتال در حوزه پتطریقهیمی نیز گفت: بحث ایجاد سرمایه گذاری زنجیره‌ای توسط شرکت توتال انجام شده اســت که در دست مذاکره جدی اســت. یادداشت تفاهم آن برای نهایی شدن مذاکره می‌شود. بحث‌ها را تا نهایی نشدند خیلی اعلام نمی کنیم،‌ وقتی که نهایی شد ان‌شاء‌الله آن را اعلام می‌کنیم.
 
زنگنه در ادامه این گفت‌وگو تصریح کرد: ما اولویت هایمان را در جلسه قرارداد با توتال اعلام کرده‌ایم و گفته‌ایم که میدان‌های مشترک اولویت ما هستند. میدان آزادگان، میدان یاران،‌ میدان یادآوران، میدان‌های پارس جنوبی و میادین مشترکی که در ایلام داریم و همینطور میدان‌هایی برای افزایش بازیافت نیز جزو اولویت‌های ما هستند.
 
وزیر نفت در ارتباط با شرکت‌های مورد مذاکره قرار گرفـــــته شده،‌ خاطر نشان کرد: با شرکت‌های مختلفی مذاکره شده اســت و اصلا ما فرآیند مناقصه را هم شروع کرده‌ایم. از یک سری از شرکت‌هایی که تشخیص صلاحیت داده شده‌اند دعوت کردیم که بیایند اطلاعات را بگیرند و پیشنهادهایشان را ارائه دهند.
 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: توتال هیچگاه قرارداد خود با ایـــران را لغو نکرد، هیچ قراردادی نداشته‌اند با ما که برای توسعه صنایع بالا دستی حضور داشته باشند و آن را لغو کرده باشند. تضمین‌های لازم برای قراردادهای صورت گرفـــــته هم دیده شده اســت. اگر زمانی به هر دلیلی آنها نتوانند کار را انجام دهند، تمام سرمایه گذاری که کردند همینطور باقی می‌ماند و بازپرداخت‌ها روزی انجام می‌شود که میدان به تولید برسد.
 
زنگنه در پایان گفت: ایـــران صرفا از محل بخشی از میدان پرداخت را انجام می‌دهد. این کار حیاتیترین ضمانت برای این اســت که طرف‌هایی که سرمایه گذاری می کنند مانع هرگونه اقدامی ‌شوند که سرمایه گذاری آنها را به خطر بیندازد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته طریقهنگری وزیر نفت در مورد قرارداد «توتال» اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.