• تاریخ : ۱۴ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

715487 691 مرعشی صدای اصولگرایان را درمی‌آورد

نامه نیوز نوشت: گمانه زنی برای انتخاب شهردار تهران فزونی یافته و در بین اسامی که روزهای اخیر مطرح بودند نام عارف نیز اکنون شنیده می شود.

با صادق زیباکلام درباره نظرش نسبت به شهردار شدن محمدرضا عارف به گفتگو نشستیم.

در میان گمانه زنی ها در مورد گزینه های هرداری تهران نام محمد رضا عارف هم در چند روز اخیر شنیده شده اســت . شما چه نظری در این مورد دارید؟

مناز نظر توان اجرایی و مدیریتی جناب جناب محسن هاشمی را به جناب جناب عارف ترجیح می دهم چون زمان مدیرعاملی او پیشرفـــــت چشمگیری در توسعه مترو انجام شد اما جناب جناب احمدی نژاد با خانواده مرحوم هاشمی بد بود و اعتبارات دولتی مترو را پرداخت نمی کرد بنابراین از این طریق فشار آورد و جناب جناب قالیباف، جناب جناب محسن هاشمی را برکنار کرد. 

در آن مقطع زمانی خیلی ها از حسن مدیریت محسن هاشمی تعریف می کردند اما تیم بعدی که جای جناب جناب محسن هاشمی آمد افت پیشرفـــــت متروی تهران را به وضوح شاهد بودیم یعنی حتی فشار دولت احمدی نژاد و کمبود بودجه در زمان جناب جناب هاشمی نتوانسته بود به پیشرفـــــت کار مترو آسیب وارد کند که رفـــــتن مهندس هاشمی و آمدن تیم جدید به مترو وارد کرد. 

از آن زمان به بعد اتفاق هایی افتاد که باور نکردنی اســت مثل آنکه ۴ هزار نفر مداح در شرکت مترو اســتخدام شدند تا کارهای اسلامی کنند، یک مورد از اینها در زمان مدیریت جناب جناب هاشمی نبود. نکته دیگر آنکه زمان مدیریت جناب جناب محسن هاشمی در مترو تحریم های سخت علیه ایـــران اعمال می شد بنابراین می توانست مسائل مالی خیلی کم و زیاد شود اما با وجودی که خیلی گشتند تا یک مورد تخلف پیدا کنند و آن را به نام محسن هاشمی پیوند بزنند، نتوانستند چون وجود نداشت. در مجموع محسن هاشمی نشان داد که در عمل مدیر توانمند و فوق العاده به لحاظ مالی پاکدست اســت.

یعنی شما معتقدید اگر جناب جناب محسن هاشمی از شورای شهر تهران اســتعفا دهد تا شهردار تهران شود بهتر از آن اســت که جناب جناب عارف از مجلس شورای اسلامی اســتعفا دهد تا شهردار تهران شود؟

بله، برای شهردار تهران بودن، قطعا محسن هاشمی را ترجیح می دهم اما نکته ای که وجود دارد بغض و کینه تندروها نسبت به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و خانواده اش اســت بنابراین اگر محسن هاشمی شهردار شود با مخالفت ها و چوب لای چرخ های بیشتر اصولگرایان تندرو مواجه می شود در مقایسه با زمانی که عارف شهردار شود.

جناب جناب عارف توانایی اداره شهر را خواهد داشت با توجه به تجربه ذهنی که از حضور او در مجلس دهم داریم؟

جناب جناب عارف نشان داد از نظر مدیریت سیاسی خیلی توانمند نیست. ۱۰۰ نماینده در فراکسیون امید عضویت دارند اما جناب جناب عارف نتوانست از این مجموعه که با تلاش بسیار زیاد انتخاب شدند یک جریان سیاسی نیرومندی را به وجود بیاورد که پای یکسری مسائل بایستند و یکسری خواســته ها را مطرح و اسباب توسعه سیاسی را فراهم کنند، انگار نه انگار که چنین فراکسیون در مجلس اســت. 

قبول دارم که تعدادی از اعضای فراکسیون امید به آن معنا اصلاح طلب نیستند اما قطعا ۵۰ نفرشان پای کار هستند و جناب جناب عارف با اتکا به آنها می توانست اهداف توسعه سیاسی را جلو ببرد. با این توضیح من نمی خواهم بگویم چون جناب جناب عارف نتوانست در مجلس مدیریت سیاسی مناسب و درخوری از خود نشان دهد توانایی مدیریت شهرداری تهران را هم ندارد. 

مدیریت شهرداری اجرایی اســت و جناب جناب عارف با انتخاب معاونان و مشاورانی که توانایی لازم را دارند می تواند مدیریت کند. پاکدستی و درستی از خصایص بارز جناب جناب عارف محسوب می شود که حاضر نیست به کسی رانت و زمین دهد، کارهایی که الا ماشاءالله در زمان جناب جناب قالیباف اتفاق می افتاد. البته باز تکرار می کنم این به شرطی اســت که گزینه محسن هاشمی کنار گذاشته شود چون شهردار تهران شدن محسن هاشمی به عارف ارحج اســت.

شبهات زیادی درباره نحوه بسته شدن لیست ائتلاف امید برای انتخابات شوراها وجود داشت به طوری که جناب جناب خاتمی حاضر نشد آن لیست را تأیید کند، به نظر شما این شبهه وارد نمی شود که عارف به عنوان رئیس شورای عالی سیاســتگذاری اصلاح طلبان طوری لیست شورای شهر تهران را بست که خودش شهردار تهران شود؟

خیر، اگر جناب جناب عارف این هنر و وجود را می داشت که لیست شورای شهر را طوری ببندد که خودش شهردار تهران شود، خیلی بد نبود اما جناب جناب عارف این هنر و وجود را ندارد. اگر چنین ظرفیتی را داشت ذره ایش را در مجلس دهم از خود نشان می داد. در دو ســالی نماینده تهران در مجلس بود نخست بحث ریاســتش بر قوه مقننه مطرح شد ولی الان متوجه هستیم که جناب جناب عارف حتی در این حد هم توانایی نداشت که رئیس یک کمیسیون شود. نه جناب جناب عارف قطعا آن توان را نداشت و ندارد. البته ای کاش آن توان را می داشت.

وقتی خود شما می گویید جناب جناب عارف کسی نیست که از پس نمایندگان مجلس بربیاید تا حتی رئیس یک کمیسیون شود، چه طور وقتی شهردار باشد می تواند با دولت، مجلس، قوه قضائیه، نیروی های نظامی و انتظامی و سایر ارکان حاکمیتی برای تأمین حقوق شهروندان تهرانی کار کند؟

همان طور که گفتم کسان دیگری در جریان اصلاحات هستند که آنها را به جناب جناب عارف از نظر همین دلایل ترجیح می دهم. من غلامحسین کرباسچی، حسین مرعشی، سیدمصطفی تاجزاده را خیلی خیلی به جناب جناب عارف ترجیح می دهم چون توان اجرایی آنها خیلی خیلی بیشتر از جناب جناب عارف اســت. حتی سعید لیلاز اگر توان اجرایش بیشتر از جناب جناب عارف نباشد کمتر هم نیست. تصور کنید کرباسچی، مرعشی یا تاجزاده شهردار تهران شود از همان لحظه اصولگرایان برای حمله به شهردار تهران زمین و زمان را به هم می دوزند.

اگر عارف شهردار تهران شود اصولگرایان نمی آیند از او باج خواهی کنند و عارف نیز برای آنکه اصولگرایان را راضی نگه دارد گام به گام عقب تر بنشیند؟

بغض و کینه اصولگرایان نسبت به جناب جناب هاشمی رفسنجانی ۱۰۰ برابر خاتمی بود. به همان نسبت بغض و کینه اصولگرایان به عارف خیلی کمتر از کرباسچی و مرعشی اســت.

شاید مجلس ارتباط مستقیمی با زندگی مردم نداشته باشد اما نوع مدیرت شهری کاملا برای شهروندان تهران ملموس اســت با این توصیف اگر مدیریت انفعالی عارف را در شهرداری تهران ببینند فردا به ضرر جریان اصلاحات نمی شود؟

بله، اتفاقا اگر رأی می داشتم، رأی می دادم که عارف شهردار تهران نشود و حسین مرعشی، کرباسچی یا تاجزاده شهردار شود چون اینها را خیلی توانمندتر از جناب جناب عارف می دانم.

شما به عنوان یک اصلاح طلب انتظار دارید وقتی شورای شهر بین دو گزینه عارف و محسن هاشمی بری انتخاب شهردار قرار بگیرد کدامیک را انتخاب کند؟

محسن هاشمی. من محسن هاشمی را برای اداره شهر تهران خیلی توانمندتر و مناسب تر می بینم تا محمدرضا عارف.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته مرعشی صدای اصولگرایان را درمی‌آورد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.