• تاریخ : ۳۰ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

مدت‌ها پیش، شرکت خودروسازی و تیونینگ هنسی با تولید مدل ونوم GT، ابرخودروهای دنیا مثل بوگاتی ویرون را به چالش کشید. این برند، در حال تکمیل محصول جدیدی به نام ونوم F5 اســت.

شرکت مهندسی خودروی هنسی، توسط جان هنسی در ســال ۱۹۹۱ در شهر ســالی تگزاس بنیان نهاده شد و در ســال ۱۹۹۶ با ارتقاء دوج وایپر، به شهرت رسید. تا ســال ۲۰۰۷ حیاتی‌ترین محصول هنسی، دوج وایپر ونوم توئین‌توربو با پیشرانه‌ی ۱۰ سیلندر ۸.۵ لیتر بود که در حدود ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت داشت و از این نظر، قابل مقایسه با بوگاتی ویرون بود. این خودرو، در تست زمان‌گیری برای رسیدن به سرعت ۳۲۰ کیلومتر در ساعت از حالت سکون، با ثبت زمان ۲۰.۳ ثانیه در ســال ۲۰۰۷، سریع‌تر از ویرون عمل کرد.

4cf7c641 b2b2 4515 aa57 3abc8106a13a هنسی ونوم F5، رقیب جدید بوگاتی شیرون

در ســال ۲۰۱۰ اولین مدل هنسی ونوم GT با پیشرانه هشت سیلندر ۷ لیتری مجهز به توربوی دوگانه و ۱۲۰۰ اسب بخار قدرت، آماده فطریقه شد که بعدها به قدرت ۱۴۵۱ اسب بخار ارتقاء یافت. این خودرو با گیربکس ۶ سرعته و دیفرانسیل عقب عرضه شد که با ترمزهای اختصاصی از آلیاژ کربن و سرامیک برمبو همراه بود. قدرت خیره‌کننده ونوم GT برای وزن ۱۲۴۵ کیلوگرمی آن، منجر به رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۲.۷ ثانیه شد. هرچند رکورد گینس در ثبت نهایت سرعت، همچنان در اختیار بوگاتی ویرون اســت؛ اما هنسی با ثبت زمان ۱۳.۶۱ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت از حالت سکون، در کتاب رکوردهای گینس حضور دارد.

584a947d 1d4a 4797 8a48 1040ce3c7a49 هنسی ونوم F5، رقیب جدید بوگاتی شیرون

محصول جدید هنسی، ونوم F5 نام دارد و کسب برتری در مقابل بوگاتی شیرون، حیاتی‌ترین هدف آن اســت. اســتفاده از پیشرانه‌ی ۸ سیلندر توئین‌توربو در مدل ونوم F5 قطعی خواهد بود؛ ضمن اینکه بیش از ۱۵۰۰ اسب بخار قدرت خواهد داشت. مسلما این محصول مثل ونوم GT، بسیار سریع و خبرساز خواهد بود؛ اما هنسی در تلاش اســت تا سازنده‌ی سریع‌ترین خودروی دنیا باشد. ثبت نهایت سرعتی بیش از ۴۱۵ کیلومتر بر ساعت برای ونوم F5، محتمل خواهد بود؛ اما صحبت از سرعت‌های افسانه‌ای نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت هم شنیده می‌شود.

جان هنسی، مالک و مدیر عامل شرکت هنسی؛ روز گذشته در مصاحبه با خبرنگاران گفت:

فکر می‌کنم رسیدن به سرعت ۴۶۰ کیلومتر بر ساعت، برای محصول ما امکان‌پذیر باشد.

چنین ادعایی از یک شرکت خودروسازی نسبتا کوچک، عجیب و البته قابل تأمل اســت؛ چراکه ســال‌ها پیش، ثبت سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت برای مدل قبلی هنسی (ونوم GT) هم با تردیدهایی همراه بود، اما به واقعیت تبدیل شد. این احتمال وجود دارد که رؤیای ساخت یک خودروی جاده‌ای با توانایی رسیدن به سرعت ۳۰۰ مایل بر ساعت (معادل ۴۸۰ کیلومتر بر ساعت) از طریق خودروی هنسی ونوم F5 به حقیقت بپیوندد.

91b02878 fa82 429a a057 6339ce1be4d6 هنسی ونوم F5، رقیب جدید بوگاتی شیرون

عــکــس هـا غیر رسمی متعددی از محصول جدید هنسی منتشر شده اســت. ابرخودروی قبلی این شرکت با کمی بهینه‌سازی، بر اساس پلتفرم لوتوس اگزیج ساخته شده بود؛ اما ونوم F5 با شاسی، بدنه و کیت آیرودینامیک اختصاصی از فیبر کربن طراحی شده اســت تا جذابیت و عملکرد فنی بالایی داشته باشد. کاهش وزن در کنار بهره‌مندی از پیشرانه‌ی بسیار قدرتمند، اولویت اصلی هنسی در این پروژه اســت و با این هدف، از جعبه‌دنده‌ی معمولی تک کلاچ به‌جای نمونه‌ی دوکلاچه، در ونوم F5 اســتفاده خواهد شد.

این خودرو مثل دیگر ابرخودروهای امروزی، به‌صورت موتور عقب در وسط، ارائه می‌شود و احتمالا بیش از ۵۰۰ کیلوگرم سبک‌تر از بوگاتی شیرون خواهد بود. از این آمار می‌توان نتیجه گرفـــــت که ونوم F5 نسبت آرمانی یک به یک در قدرت به وزن فراهم کند؛ چراکه وزن خالص ۱۵۰۰ کیلوگرم و پیشرانه‌ای به قدرت ۱۵۰۰ اسب بخار به همراه خواهد داشت. 

a333985d 0748 45d5 90ad 1a93654a2fd9 هنسی ونوم F5، رقیب جدید بوگاتی شیرون

دو عــکس با زمینه‌ی سیاه‌رنگ، به‌تازگی توسط هنسی منتشر شده اســت که به خطوط اصلی در طراحی ونوم F5 اشاره می‌کند. یک مجرای عریض روی کاپوت جلو دیده می‌شود که هدایت‌کننده‌ی هوا به سمت شیشه و سقف خواهد بود. اسپویلر عقب در این خودرو، مانند آنچه در بوگاتی شیرون و فورد GT دیده‌ایم، قابلیت تغییر زاویه خواهد داشت تا در سرعت‌های پایین، مخفی شود و به هنگام ترمز‌گیری، تأمین‌کننده‌ی نیروی مخالف و کمک‌کننده به کاهش سرعت باشد. عملکرد این بخش در سرعت‌های بالای ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت، به جهت تأمین نیروی عمود بر سطح، حیاتی خواهد بود. عــکسی از فضای داخلی و کابین ونوم F5 در دسترس نیست؛ اما می‌توان اطمینان داشت که جادارتر از ونوم GT باشد و تا حد زیادی از یک طراحی لوکس و آرامش‌بخش بهره‌مند شود.

e468b4fc d5b1 400c 8977 b42dc64da9c9 هنسی ونوم F5، رقیب جدید بوگاتی شیرون

بیشترین سرعتی که تاکنون توسط محصولی از هنسی ثبت شده، ۲۷۰.۴۹ مایل بر ساعت، تقریبا معادل ۴۳۳ کیلومتر بر ساعت اســت. این رویداد تاریخی، با ونوم GT در فرودگاه اختصاصی مرکز فضایی کندی متعلق به ناسا، در یک مسیر مستقیم ثبت شده و بیشتر از رکورد بوگاتی ویرون سوپراسپرت با سرعت ۲۶۹.۸۶ مایل بر ساعت (تقریبا معادل ۴۳۲ کیلومتر بر ساعت) اســت. از آنجا که ونوم GT نتوانست در مسیر رفـــــت و برگشت، نهایت سرعت خود را تکرار کند؛ در کتاب رکوردهای گینس، پشت سر ویرون سوپر اسپرت قرار گرفـــــت.

تولید ونوم  F5 صرفا به دلیل توانایی ثبت سرعت‌های بالاتر از ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت و پیشرانه‌ای به قدرت ۵۰۰ اسب بخار، دارای اهمیت نیست؛ بلکه نشانه‌ی ظهور یک تولیدکننده‌ی جدید ابرخودرو در صنعت حمل و نقل جهان اســت. طراحی، تولید و بهینه‌سازی این محصول تماما با تکیه بر مهندسان هنسی در تگزاس خواهد بود و جای خالی یک شرکت آمریکایی در میان برندهای سازنده‌ی هایپرکار را پر خواهد کرد.

شبیه به آنچه در پویش تبلیغاتی دوج چلنجر دیمون دیده بودیم، شرکت هنسی هم پیش از رونمایی رسمی از ابرخودروی ونوم F5، چند تیزر جذاب با هدف معرفی این محصول، در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت خود منتشر خواهد کرد. اولین قسمت از این سری فیلم‌های کوتاه، امروز در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفـــــته و در ادامه‌ی مطلب، قابل مشاهده اســت.

دانلود با کیفیت ۳۶۰p   ۷۲۰p   ۱۰۸۰p

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته هنسی ونوم F5، رقیب جدید بوگاتی شیرون اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.