• تاریخ : ۱۲ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

714578 151 کاهش 25 نسبتی قیمت گاز صادراتی به ترکیه

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از کاهش حدود ۲۵ نسبتی قیمت گاز صادراتی به ترکیه خبر داد.

محمد مهدی مفتح در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به مباحثی که درباره صادرات گاز به ترکیه مطرح اســت، با حضور عادل آذر – رئیس دیوان محاسبات – و عراقی، مدیرعامل شرکت گاز نشستی در کمیسیون بودجه برای بررسی موضوع مذکور برگزار شد.   

نماینده مردم تویسرکان در مجلس ادامه داد: قراردادی درباره صادرات گاز به ترکیه بین شرکت ملی گاز ایـــران با شرکت بوتاش ترکیه در ســال ۱۹۹۶ به مدت ۲۶ ســال منعقد شده که براساس قرارداد طرفین می‌توانند هر سه ســال یک‌بار در رابطه با تغییر قیمت درخواســت بدهند. 

این نماینده مجلس افزود: با توجه به تغییرات قیمتی در بازار انرژی و براساس قرارداد، ترکیه دوبار درخواســت کاهش قیمت گاز مطرح کرد که شرکت ملی گاز جمهوری اسلامی ایـــران از لحاظ حقوقی دفاعیاتی در دیوان بین‌المللی داوری سوئیس داشته اســت که در مجموع، اما در دوبار رای به نفع ترکیه صادر شد و قیمت گاز صادراتی به ترکیه کاهش داده شد البته  ترکیه ادعاهای دیگری داشت که با دفاعیات جمهوری اسلامی مورد قبول واقع نشد.

مفتح با بیان اینکه حدود ۲۵ نسبت قیمت گاز صادراتی ایـــران به ترکیه کاهش یافته اســت، افزود: میزان کاهش قیمت گاز صادراتی به ترکیه در مجموع دوبار و در هربار حدود ۱۲ و ۱۳نسبت بوده البته مقرر شد دیوان محاسبات نوع قرارداد مذکور را بررسی کند که آیا منافع ملی در انعقاد آن رعایت شده اســت یا خیر؟

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد:قرارداد صادرات گاز جمهوری اسلامی ایـــران به ترکیه ارتباطی با قرارداد کرسنت یا سایر قراردادهای گازی ندارد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته کاهش ۲۵ نسبتی قیمت گاز صادراتی به ترکیه اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.