• تاریخ : ۳۱ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

 

دانشمندان اعلام کرده‌اند که به‌تازگی موفق‌ شده‌اند یکی از عجیب‌ترین سیاره‌های فراخورشیدی را در عالم شناخته‌شده، کشف کنند. این سیاره، یک غول گازی اســت که به ستاره مادر خود بسیار نزدیک اســت و هر ۱.۵ روز، مدار خود به دور این ستاره را تکمیل می‌کند؛ همچنین گفته شده که سطح این سیاره، از بسیاری از ستاره‌ها داغ‌تر اســت. این سیاره به دور ستاره‌ای به نام KELT-9 گردش می‌کند. KELT-9 که با نام HD 195689 نیز شناخته می‌شود، یک ستاره نوع A از رشته اصلی نمودار هرتزاشپرونگ-راسل اســت که در فاصله‌ی ۶۵۰ ســال نوری از زمین قرار گرفـــــته و از خورشید بزرگ‌تر اســت. این برای نخستین بار اســت که ستاره‌شناسان سیاره‌ای کشف می‌کنند که به چنین ستاره‌ای نزدیک اســت و مشابه آن را تا پیش از این مشاهده نکرده‌اند.

این سیاره‌ی فراخورشیدی، KELT-9b نام دارد و دمای سطح آن به هنگام روز به ۴۶۰۰ درجه کلوین (۴۳۲۶ درجه سلسیوس) می‌رسد. برای مقایسه، باید بدانید که دمای سطح خورشید ۵۸۰۰ درجه کلوین (۵۵۲۶ درجه سلسیوس) اســت و دمای سطح عطارد به‌عنوان نزدیک‌ترین سیاره به خورشید، تنها ۷۰۰ درجه کلوین (۴۲۶ درجه سلسیوس) اســت. دلیل این گرمای دیوانه کننده در سطح سیاره KELT-9b، نزدیکی بیش از حد به ستاره مادر اســت. البته ستاره‌ای که این سیاره به دور آن گردش می‌کند، جزو داغ‌ترین ستاره‌هایی اســت که ما می‌شناسیم و دمای سطح آن حدود ۱۰۱۷۰ درجه کلوین (۹۸۹۶ درجه سلسیوس) اســت.

 ترین سیاره کشف شده در عالم 2 کشف داغ ترین سیاره در عالم ؛ داغ تر از اغلب ستاره هاجونتی هورنِر، ستاره‌شناسی از دانشگاه کوئینزلند جنوبی اســترالیا، در مورد این کشف می‌گوید:

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که سطح این سیاره، تحت تأثیر ستاره‌ی مادر اســت؛ زیرا این ستاره، بسیار درخشان‌تر و داغ‌تر از خورشید اســت. همچنین نزدیکی بیش از حد سیاره‌ی KELT-9b به ستاره‌ی مادر، باعث می‌شود این سیاره به داغ‌ترین سیاره‌ای تبدیل شود که بشر توانسته اســت کشف کند. دمای سطح آن به طرز خارق‌العاده‌ای بالا اســت و به بیش از هزار درجه سلسیوس می‌رسد.

KELT-9b‌ به‌عنوان یک غول گازی، حدود ۲.۸ برابر پرجرم‌تر از سیاره‌ی مشتری اســت؛ اما به دلیل این‌که اتمسفر سیاره شدیداً تحت تأثیر ستاره‌ی مادر اســت، تنها نیمی از چگالی مشتری را دارد. اسکات گائودی، ستاره‌شناسی از دانشگاه ایالتی اوهایو و همچنین یکی از پژوهشگرانی که در کشف این سیاره نقش داشته، در یک بیانیه‌ی رسمی این‌چنین گفته اســت:

هر تعریفی که بر پایه‌ی جرم باشد، می‌تواند این سیاره را توصیف کند؛ اما اتمسفر این سیاره به دلیل دمای بسیار بالای سطح آن در طول روز، غیرمعمول اســت و ما تا به امروز نظیر آن را مشاهده نکرده‌ایم.

در واقع به نظر می‌رسد که این سیاره از گرمای شدید رنج می‌برد و ستاره‌شناسان از این‌که این سیاره توانسته اســت در این شرایط سخت همچنان وجود داشته باشد، تعجب می‌کنند.

 ترین سیاره کشف شده در عالم 3 کشف داغ ترین سیاره در عالم ؛ داغ تر از اغلب ستاره هاآلن دافی، ستاره‌شناسی از دانشگاه سوینبرن، در مصاحبه‌ای که با وب‌سایت ScienceAlert داشته، این‌چنین گفته اســت:

من واقعاً از این‌که چنین سیاره‌ای را مشاهده می‌کنم شگفت‌زده هستم. وقتی که یک ستاره‌ی پرجرم، بسیار درخشان و داغ وجود دارد، قدرت تابش آن بسیار بالا خواهد بود و سعی می‌کند هر ماده‌ای را که در اطراف ستاره قرار دارد، دور سازد. در واقع در اطراف این ستاره غبار و گاز زیادی وجود نداشته اســت که بتواند چنین سیاره‌هایی را تشکیل دهد.

شرایط بسیار سختی که در اطراف ستاره‌ی KELT-9 وجود دارد، باعث کوتاه شدن زندگی سیاره‌هایی می‌شود که در اطراف ستاره گردش می‌کنند. گروهی که سیاره‌ی KELT-9b را کشف کرده‌اند، تخمین زده‌اند که سیاره‌ی مذکور در هر ثانیه چیزی در حدود ۱۰ میلیون کیلوگرم از جرم خود را از دست می‌دهد و به احتمال زیاد، این گرمای بالا، ردپای درخشانی همچون دنباله‌دارها در قسمت پشتی این سیاره تشکیل داده اســت. این یعنی به احتمال زیاد، سیاره‌ مدت زیادی زنده نمی‌ماند و شاید به‌زودی کاملاً از بین برود و تنها یک هسته‌ی سنگی جامد از آن باقی بماند (البته ما هنوز نمی‌دانیم که سیاره‌های مشابه KELT-9b هسته‌ی سنگی جامد دارند یا خیر).

 ترین سیاره کشف شده در عالم 4 کشف داغ ترین سیاره در عالم ؛ داغ تر از اغلب ستاره هاکشف این سیاره در واقع توسط یک گروه بین‌المللی از پژوهشگران و ستاره‌شناسان آماتور صورت گرفـــــته اســت و جهشی بزرگ به شمار می‌رود. جونتی هورنِر در این خصوص می‌گوید:

این کشف، به گسترش مرز آنچه ما می‌توانیم به کمک فناوری به دست آوریم و آنچه ما می‌دانیم در آسمان اســت، منجر می‌شود. این کشف به دلایل بسیار بسیار زیادی شگفت‌انگیز و حیاتی اســت.

دانشمندان معمولاً به دنبال کشف سیاره‌های فراخورشیدی خاصی هستند که به دور ستاره‌های کم‌نور و کوچک مشابه خورشید، گردش می‌کنند؛ زیرا این سیاره‌ها ساده‌تر کشف می‌شوند و احتمال شکل‌گیری حیات روی آن‌ها وجود دارد و به همین دلیل حیاتی هستند؛ اما کشف سیاره‌ی جهنمی KELT-9b باعث شد ما به این موضوع پی ببریم که چه چیزهای خارق‌العاده‌ای در آسمان وجود دارند و همچنین باعث افزایش درک ما از چگونگی تولد و مرگ سیاره‌ها خواهد شد. آلن دافی در این خصوص گفت:

این کشف ما را به غیرممکن‌ها امیدوار کرد. ما تا پیش از این تصور نمی‌کردیم سیاره‌ای در اطراف یک چنین ستاره‌هایی وجود داشته باشد؛ اما اکنون می‌توانیم به ستاره‌هایی که بسیار بزرگ‌تر، درخشان‌تر و داغ‌تر هستند نیز نگاهی بیندازیم؛ زیرا ممکن اســت که در اطراف آن‌ها هم سیاره‌های شگفت‌انگیزی وجود داشته باشند.

اکنون که این کشف حیاتی صورت گرفـــــته اســت، پژوهشگران امیدوار هستند که بتوانند به‌زودی به کمک دیگر تلسکوپ‌ها، مانند تلسکوپ فوق‌العاده قدرتمند جیمز وب ناسا که ســال آینده به فضا پرتاب می‌شود، سیاره‌ KELT-9b را با دقت بالاتری مشاهده کنند.

منبع : sciencealert

1498021997 250 dfdsfdsf کشف داغ ترین سیاره در عالم ؛ داغ تر از اغلب ستاره ها

< src="http://.sahandar.com/faradars/show.php?ref=itradar.ir&w=600&h=500&id=1&template=related&title=%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8+%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%DB%8C+%D8%A7%D8%B2+%D8%B3%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D8%B3%D8%B1+%D9%88%D8%A8" scrolling="no" style="background: #FFF url(//.sahandar.com/faradars/images/loading.gif) no-repeat center; width: 600px; height: 500px; max-width: 100%;" frameborder="0">

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته کشف داغ ترین سیاره در عالم ؛ داغ تر از اغلب ستاره ها اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.