• تاریخ : ۱۷ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

۳۸ ســال پیش در چنین روزی رابرت برنز وودوارد شیمیدان آلی آمریکایی چشم از جهان فروبست. بار علمی و دستاوردهای این دانشمند باعث شد تا بسیاری از وی به عنوان برترین شیمیدان آلی قرن بیستم یاد کنند.

۳۸ ســال پیش در ۸ جولای ۱۹۷۹ رابرت برنز وودوارد شیمیدان آلی آمریکایی در شهر کمبریج ماساچوست و در ۶۲ ســالگی چشم از جهان فروبست. این دانشمند، سهم بزرگی در کمک به شیمی آلی مدرن به خصوص در سنتزها و تعیین ساختار پیچیده مواد طبیعی داشت. به موجب خدمات علمی این دانشمند، جایزه نوبل شیمی ســال ۱۹۶۵ به وی تعلق گرفـــــت.

رابرت وودوارد در تاریخ ۱۰ آوریل ۱۹۱۷ در بوستون چشم به جهان گشود. از همان ســال‌های ابتدایی که آموختن را آغاز کرد، علاقه‌ی شدیدی به علم شیمی نشان داد. زمانی که وارد دبیرستان شد قادر بود تمامی آزمایش‌های لودویک گترمن را به تنهایی انجام دهد. رابرت وودوارد در ســال ۱۹۳۴ توانست وارد دانشگاه MIT شود، ولی بدلیل نتایج ضعیف در ترم پاییز از ادامه‌ی تحصیل محروم شد. در ترم پاییز ۱۹۳۵ دانشگاه MIT مجددا به وی فرصت ادامه تحصیل داد تا اینکه سرانجام رابرت جوان توانست لیسانس خود را از دانشگاه MIT دریافت کند. رابرت وودوارد اولین کار تحقیقاتی حیاتی خود را در اوایل دهه‌ی چهل میلادی با انتشار چندین مقاله در خصوص توضیح کاربرد طیف بینی فرابنفنش در تشریح ساختار مواد طبیعی انجام داد. وودوارد اطلاعات تجربی بسیاری را جمع آوری کرد و سپس با مطالعه و بررسی آن‌ها یک سری قوانین را مشخص کرد که به نام خود وی یعنی قوانین وودوارد شهرت یافته‌اند.

young ۱۷ تیر: ســالگرد درگذشت رابرت وودوارد برترین شیمیدان آلی قرن بیستم

در ســال ۱۹۴۴ رابرت وودوارد به کمک محقق دوره‌ی فوق دکترای خود ویلیام ون اگرز گزارشی را در خصوص ترکیب آلکالوئید کینین تهیه کرد که برای درمان بیماری مالاریا از آن اســتفاده می شد. در خلال دهه‌ی ۴۰ میلادی قرن بیستم وودوارد توانست بسیاری از ترکیبات پیچیده‌ی طبیعی را شامل کینین، کورتیزون، اســتریکنین، لیزرجیک اسید، رزرپین، سبزینه یا کلروفیل، سفالوسپورین و کلشیسین مشخص کند. وودوارد توانست دوران جدیدی را در علم شیمی آلی خلق کند که برخی اوقات از آن به عنوان عصر وودواردین نیز یاد می‌شود.

رابرت وودوارد در خلال جنگ جهانی دوم به عنوان مشاور در پروژه‌ی پنیسیلین فعالیت می‌کرد. او همچنین از طریقه طیف بینی فروسرخ برای خوردگی شیمیایی جهت مشخص کردن ساختار مولوکول‌های پیچیده اســتفاده کرد که این خلاقیت وی در نوع خود قابل تحسین اســت. وودوارد از این طریقه توانست ساختار مولوکول‌های پیچیده‌ای چون کربومیسین و اکسی تتراسایکلین را مشخص کند. رابرت وودوارد در طول عمر خود بیش از ۲۰۰ مقاله‌ی علمی منتشر کرد و تحقیقات گسترده‌ای در علم شیمی آلی از خود به یادگار باقی گذاشت. او توانست در کنار پژوهش و تحقیق بیش از ۲۰۰ دانشجوی دکترا و فوق دکترا را آموزش دهد و تربیت کند که بسیاری از آن‌ها چون رابرت ویلیامز دانشگاه کلورادو، هری واسرمن دانشگاه ییل، یوشیتو کیشی دانشگاه هاروارد، اســتیوارت شریبر دانشگاه هاروارد، ویلیام طریقه موسسه تحقیقاتی اسکریپس، اســتیون بنر دانشگاه فلوریدا و … از دانشمندان و اســتاتید بزرگ در دنیای علم به حساب می‌آیند.

woodwardc ۱۷ تیر: ســالگرد درگذشت رابرت وودوارد برترین شیمیدان آلی قرن بیستم

رابرت وودوارد دانشنامه‌ی کامل علمی شیمی به حساب می‌آمد و حافظه‌ی بی‌نظیری در خصوص جزئیات داشت بطوری که در مناظره‌های علمی در خصوص علم شیمی همگان را به حیرت وا می‌داشت. سطح عمیق دانش علم شیمی و همچنین قابلیت بی‌نظیری که این دانشمند بزرگ در بکارگیری مفاهیم تومادمیک بصورت کاربردی داشت، وی را تبدیل به بزرگترین دانشمند شیمی آلی قرن بیستم میلادی کرد. وودوارد بیش از بیست مدرک علمی افتخاری شامل هفت دکترای افتخاری از دانشگاه‌های بزرگی چون هاروارد و کمبریج دریافت کرد. در کنار تمام این افتخارات جامعه‌ی علمی جهان در ســال ۱۹۶۵ وی را مفتخر به دریافت جایزه نوبل شیمی کرد.

سرانجام رابرت وودوارد در ۸ جولای ۱۹۷۹ و در ۶۲ ســالگی بعد از عمری تحقیق و پژوهش چشم از جهان فروبست.

دیگر رویدادهای حیاتی تاریخ ۱۷ تیر (۸ جولای)

۱۸۰۰ – تزریق اولین واکسن در ایالات متحده‌ی آمریکا. دکتر بنجامین واترهاوز این واکسن را برای مقابله با آبله‌ی گاوی به پسر ۵ ســاله‌ی خود تزریق کرد.

۱۸۵۶ – ثبت پتنت اسلحه‌ی Machine Gun


این مطلب در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ۱۷ تیر: ســالگرد درگذشت رابرت وودوارد برترین شیمیدان آلی قرن بیستم اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.