• تاریخ : ۳ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیگر

یوتیوب با هدف ارائه‌ی تجربه‌ی ویدیویی فراگیرتری نسبت به گذشته، فرمت VR180 را معرفی کرد.

در طول ســال‌های اخیر، بازار هدست‌های واقعیت مجازی و تماشای محتوای ویدیویی به‌کمک آن‌ها بسیار داغ شده اســت؛ با این حال بسیاری از تولیدکنندگان محتوا و در کنار آن‌ها سازندگان هدست‌های واقعی، هنوز هم صرفا در حال ساخت ویدیوهای سه‌بعدی سازگار با این هدست‌ها هستند. روز گذشته، یوتیوب فرمتی را معرفی کرد که در جایی بین ویدیوهای عادی و ویدیوهای ۳۶۰ درجه‌ی VR-محور قرار می‌گیرد. فرمت جدید که یوتیوب از آن با عنوان VR180‌ یاد می‌کند، نسبت به ویدیوهای عادی، تجربه‌ای فراگیرتری ارائه می‌دهد؛ اما تماشای آن دشواری‌های تماشای محتوای ۳۶۰ درجه را ندارد و البته میزان فراگیر بودن آن‌ نیز به اندازه‌ی ویدیوهای ۳۶۰ درجه نیست.

براساس پستی که در بلاگ یوتیوب منتشر شده اســت، ویدیوهای VR180‌ روی گوشی‌ هوشمند و کامپیوتر، عــکــس هـا را با رزولوشن بالایی به نمایش خواهند گذاشت که عادی به‌ نظر می‌رسند و نیازی به پَن کردن گوشی برای تماشای کل صحنه وجود نخواهد داشت؛ اما در صورت اســتفاده از هدست واقعیت مجازی، همان ویدیو تجربه‌ی ۱۸۰ درجه‌ای ارائه خواهد داد. به‌ نظر می‌رسد که در این حالت، ویدیو به‌صورت سه‌بعدی نیز به نمایش در می‌آید. گوگل معتقد اســت که ویدیوی VR180‌ نه‌تنها تجربه‌ی لذت‌بخش‌تری برای کاربران هدست‌‌های VR به ارمغان می‌آورد؛ بلکه برای تولیدکنندگان محتوا نیز فرایند ساخت ویدیو را ساده‌تر می‌کند؛ چرا که آن‌ها دیگر دغدغه‌ی پروسه‌ی تولید و ویرایش محتوا برای نمایش در حالت ۳۶۰ درجه نخواهند داشت. تمام‌ ویدیوهای فرمت جدید VR180 از اســتریم زنده نیز پشتیبانی خواهند کرد. 

2c2afef9 393c 4eff bc39 d26976dc50fa VR180 معرفی شد؛ فرمت جدید یوتیوب برای تجربه‌ ویدیویی فراگیر

فرمت جدید VR180 با هدست‌های مبتنی بر پلتفرم‌های گوگل کاردبورد و دی‌دریم وی‌آر سازگار خواهد بود و از اپلیکیشن یوتیوب توسعه‌ داده‌شده برای پلی‌اســتیشن وی‌آر نیز پشتیبانی خواهد کرد. طبق اعلام گوگل، این کمپانی در حال همکاری با شرکت‌هایی مانند لنوو، ال‌جی و YI‌ اســت تا به آن‌ها در ساخت دوربین‌هایی با توانایی پشتیبانی از فرمت جدید کمک می‌کند. دوربین‌های جدید در زمستان ســال‌ آینده‌ی میلادی روانه‌ی بازار خواهند شد. در حال حاضر اطلاعاتی در خصوص قیمت این دوربین‌ها در دسترس نیست؛ اما گوگل پیش‌بینی می‌کند که با قیمتی مشابه دوربین‌های اســتاندارد به‌ فطریقه برسند.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته VR180 معرفی شد؛ فرمت جدید یوتیوب برای تجربه‌ ویدیویی فراگیر اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.